Najnowsze
Komentarze
- Wystawy Romana Mirowskiego | Roman Mirowski - KOŚCIOŁY Z SOBOTAMI
- Pan Samochodzik i Szatański Plan – Jerzy Seipp – ZNienacka - PIOTRKÓW TRYBUNALSKI Kościół farny
- 163 ITALIA 25 FLORENCJA 1 Kaplica Pazzi „En trois quart” | Roman Mirowski - FLORENCJA
- WŁOCHY | Roman Mirowski - FLORENCJA
- Все, чого ви ще не знали про Божу Матір Ченстоховську | CREDO - CZĘSTOCHOWA Jasna Góra – Pomnik Prymasa Wyszyńskiego
ZAMEK W GOŁUCHOWIE /2/
Rozpoczęte prace na zamku, mające uczynić go możliwym do zamieszkania, przerwało Powstanie Styczniowe. Jan Działyński, jeden z głównych organizatorów Powstania w Wielkopolsce, swój patriotyzm i ofiarność przy-płacił sekwestrem Kórnika i Gołuchowa oraz zaocznym wyrokiem śmierci, zmuszającym go do emigracji.
Dopiero w 1871 sekwestr zdjęto, a Działyński mógł powrócić do Gołuchowa i podjąć przerwaną restaurację zamku. W tej sprawie zwrócił się do „wielkiego” Viollet Le Duca, twórcy historyzującej szkoły konserwacji zabytków. Szkice Le Duca niestety nie zachowały się, znane są natomiast pomiary i projekty architektów Janowskiego i Gorgolewskiego.
W 1872 roku zamek przeszedł na własność Elżbiety Działyńskiej, jako spłata długów zaciągniętych u Czartoryskich na organizację Powstania. Zafascynowana francuską kulturą Działyńska, poszukując wzorców dla rekonstrukcji zamku, oparła się na wczesnym renesansie francuskim, tak zwanym stylu Franciszka I. Opracowanie projektu powierzyła uczniowi a zarazem zięciowi Viollet Le Duca, Augustowi Ouradou. Docenić jednak trzeba też i jej ogromny osobisty udział w powstawaniu projektu, z pewnością zasługujący na miano współautorstwa.
Przebudowa objęła głównie nowsza, południową część zamku. Stary dwór został zburzony – pozostawiono z niego tylko narożne wieże, z których jedną przekształcono w platformę widokową, czyli tak zwany „belweder”. Dobudowano też skrzydło zachodnie z bramą i mostem przerzuconym nad fosą.
Podczas budowy wykorzystano bardzo wiele autentycznych elementów łącząc je z nowymi w sposób tak doskonały, że pochodzące z Francji i Włoch autentyki czasem trudno jest wyodrębnić. Zatrudniono całą armię artystów i rzemieślników, Francuzów i Polaków / często specjalnie wysyłanych na naukę do Paryża. Prace budowlane trwały do roku 1885, a wnętrza wykończano do końca stulecia. Równolegle urządzany był park.
Myślą przewodnią była rekonstrukcja, a ściślej rzecz biorąc, stworzenie wyidealizowanej siedziby rodu Leszczyńskich, rodu skoligaconego przecież z królami Francji. Powstało w ten sposób muzeum zawierające bogate i bardzo wartościowe zbiory /w tym na przykład kolekcję waz antycznych/ i jakby równolegle muzeum wnętrz, stwarzających iluzję użytkowego charakteru pomieszczeń.
Muzeum czynne było do roku 1939. W czasie okupacji zniszczono je i rozgrabiono. Po wojnie odtworzono muzealne wnętrza zamku, obecnie Oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu.