Najnowsze
Komentarze
- Wystawy Romana Mirowskiego | Roman Mirowski - KOŚCIOŁY Z SOBOTAMI
- Pan Samochodzik i Szatański Plan – Jerzy Seipp – ZNienacka - PIOTRKÓW TRYBUNALSKI Kościół farny
- 163 ITALIA 25 FLORENCJA 1 Kaplica Pazzi „En trois quart” | Roman Mirowski - FLORENCJA
- WŁOCHY | Roman Mirowski - FLORENCJA
- Все, чого ви ще не знали про Божу Матір Ченстоховську | CREDO - CZĘSTOCHOWA Jasna Góra – Pomnik Prymasa Wyszyńskiego
Świętokrzyski Album t6
Od autora
Szósta część „Świętokrzyskiego Albumu” jest w znaczącym stopniu odzwierciedleniem prac Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Kielcach z lat 2004 -2007. Działań prowadzonych nad uzupełnianiem ewidencji zabytków w naszym województwie i prac badawczych – realizowanych, bądź przygotowywanych do realizacji. Stąd znalazły się w tej książce obiekty niemal nieznane i nigdzie dotąd nie publikowane – na przykład kościółek w Pętkowicach, kaplica w Domaszowicach czy też niezwykle interesująca kaplica w Skorczowie. Są też obiekty, w przypadku których konieczne okazuje się zweryfikowanie opublikowanych dotąd informacji, napisanych albo na polityczne zamówienie, albo po prostu w pośpiechu, bez oparcia o źródłowe kwerendy. W tej grupie mieszczą się zabytki zakwalifikowane niegdyś jako zbory, a w szczególności jako zbory ariańskie, w czasach PRL-u bardzo przydatne do prowadzenia „ideologicznej wojny” z katolickim Kościołem.
Uznałem też za istotne przypomnienie kilku obiektów związanych z miastem Kielce a także tych, które dotyczą przemysłowych tradycji Kielecczyzny, których stan techniczny jest, niestety, coraz gorszy, a zatem nie stanowią one turystycznej atrakcji. Warto jednak pamiętać, że przemysł naszego regionu tworzyły nie tylko powszechnie znane, wielkie zakłady z takich miejscowości, jak: Samsonów, Białogon czy Sielpia. Rozwój cywilizacyjny, dochody, miejsca pracy – zapewniały także niewielkie młyny, często czynne nieprzerwanie w tym samym miejscu przez stulecia. Umieściłem również w tym tomie kilka kapliczek, obiektów będących obecnie przedmiotem żywego zainteresowania regionalistów, badających historię i środowisko kulturowe swych „małych Ojczyzn”.
Tom ten był w zasadzie gotowy do druku już w roku 2007 – jednak decyzja o wydaniu książki nie zapadała a maszynopis na długi jakiś czas wylądował „w szufladzie”. Gdy wereszcie pojawiła się możliwość wydania książki usunąłem z niej niektóre fragmenty dodając w zamian nowe, związane z obiektami, którymi byłem ostatnio zainteresowany. Jest więc dzisiaj ten szósty tom połączeniem tekstów z lat 2004-7 z materiałami nowszymi, z okresu 2009-14.
Przedstawione na rysunkach obiekty ukazują stan z okresu kiedy zostały narysowane i kiedy powstały uzupełniające rysunki teksty. Nie są one zatem w żadnym razie odzwierciedleniem ich aktualnego stanu ani też stanu z roku 2016 kiedy rozpoczęte zostały działania związane z wydaniem książki.
Następny tom Albumu, mieć będzie podtytuł „Ich już nie ma wśród nas” – i jak sygnalizowałem wcześniej – poświęcony będzie obiektom, które nie zachowały się – i albo już ich fizycznie nie ma, albo są tak daleko zaawansowaną ruiną, że często oglądającemu je, może zabraknąć fantazji, by móc sobie wyobrazić, jak wyglądały w czasach swej świetności. Tom ten, który będzie miał numer siódmy, mam nadzieje ukaże się wkrótce. Może nie będzie też długo oczekiwał na druk.
Tym bardziej, że w roku 2008 ukazał się już tom VIII , w całości poświęcony Chęcinom.
Roman Mirowski
Zawartość tomu VI