Najnowsze
Komentarze
- Wystawy Romana Mirowskiego | Roman Mirowski - KOŚCIOŁY Z SOBOTAMI
- Pan Samochodzik i Szatański Plan – Jerzy Seipp – ZNienacka - PIOTRKÓW TRYBUNALSKI Kościół farny
- 163 ITALIA 25 FLORENCJA 1 Kaplica Pazzi „En trois quart” | Roman Mirowski - FLORENCJA
- WŁOCHY | Roman Mirowski - FLORENCJA
- Все, чого ви ще не знали про Божу Матір Ченстоховську | CREDO - CZĘSTOCHOWA Jasna Góra – Pomnik Prymasa Wyszyńskiego
PŁOCK Wieża Zegarowa
Początki murowanego zamku datowane są na przełom XIII i XIV stulecia, choć kształt tego najstarszego obiektu nie daje się precyzyjnie określić. Z zapisków Janka z Czarnkowa wiadomo, że w czasach kazimierzowskich zbudowany został wokół zamku drugi mur zewnętrzny. Na początku wieku XVI zamek rozbudowano, ale nadal utrzymywał się ten sam dwuczłonowy układ: zamek /castellum/ od strony miasta, a na skarpie castrum z katedrą. Na siedemnastowiecznych sztychach widać, że całe wzgórze otaczały obronne mury.
W roku 1532 na skutek osuwania się wiślanej skarpy część płockiego zamku runęła. Kolejnych zniszczeń dokonali Szwedzi, a na początku wieku XIX pozostałości obronnych murów rozebrali Prusacy.
Z gotyckiego zamku zachowały się tylko niewielkie odcinki murów obwodowych oraz dwie wieże: Zegarowa i Szlachecka. Wieża Szlachecka, poło-żona od zachodu, bliżej Wisły, zbudowana jest z cegły na planie kwadratu. Jej górne partie, oparte na planie ośmioboku, zlikwidowano w roku 1799. Nazwa wieży związana jest z jej dawną funkcją – więzienia dla szlachetnie urodzonych.
Wieżę Zegarową, również kwadratową w planie, także zbudowano w czasach Kazimierza Wielkiego wykorzystując w dolnych partiach fragmenty pallatium Władysława Hermana. Górne fragmenty wieży nadmurowano w roku 1492 przystosowując ją do pełnienia roli katedralnej dzwonnicy. Hełm i otaczające go cztery narożne wieżyczki powstały znacznie później, dopiero w wieku XVIII. Pierwszy zegar zainstalowany na wieży był dziełem toruńskiego zegarmistrza Fabiana Papelborna. W roku 1794 wymieniono zegar na nowy – firmy Falliner z Wielborga, który działa do dzisiaj. Największy dzwon Wieży Zegarowej nazywa się podobnie jak wawelski – Zygmunt. Z ganku wieży grany jest płocki hejnał skomponowany przez Kazimierza Starościńskiego.