Najnowsze
Komentarze
- Wystawy Romana Mirowskiego | Roman Mirowski - KOŚCIOŁY Z SOBOTAMI
- Pan Samochodzik i Szatański Plan – Jerzy Seipp – ZNienacka - PIOTRKÓW TRYBUNALSKI Kościół farny
- 163 ITALIA 25 FLORENCJA 1 Kaplica Pazzi „En trois quart” | Roman Mirowski - FLORENCJA
- WŁOCHY | Roman Mirowski - FLORENCJA
- Все, чого ви ще не знали про Божу Матір Ченстоховську | CREDO - CZĘSTOCHOWA Jasna Góra – Pomnik Prymasa Wyszyńskiego
OSIEK
OSIEK, Dawny kościół drewniany p.w. św. Andrzeja apostoła.
Po wybudowaniu w Osieku zupełnie nowego obiektu(czyli od roku 1908), status dawnego kościoła zmienił się zasadniczo. Jest to obecnie tak zwany: „nieużytkowany obiekt muzealny”. Takie sytuacje starożytni Rzymianie komentowali za pomocą maksymy: „Sic transit gloria mundi”, czyli: tak przemija chwała świata. Od siebie mogę dodać sformułowanie stosowane przez polityków: „No comment”.
Miejscowości o nazwie Osiek, podobnie jak na przykład Grodzisko czy Ostrów mamy w Polsce wiele. Tym razem chodzi o Osiek, wieś gminną w powiecie oświęcimskim, w województwie małopolskim.
Najstarszy dokument tyczący Osieka pochodzi z roku 1278 – wystawił go książę Bolesław Wstydliwy. W spisie świętopietrza wieś pod nazwą Ossek figuruje w roku 1326.Wieś pierwotnie była częścią księstwa oświęcimskiego, potem (w czasach Kazimierza Jagiellończyka) stała się królewszczyzną. Około połowy XVI wieku właścicielami byli Bonerowie. Pierwotny kościół wzmiankowany był w latach 1325-27. Obecny powstał w latach 1538-49 z fundacji Seweryna Bonera. Początkowo składał się z prawie kwadratowej nawy, trójbocznie zamkniętego prezbiterium oraz murowanej zakrystii. Wieżę o konstrukcji słupowo-ramowej, o pochyłych ścianach, nakrytą iglicowym hełmem z czterema narożnymi wieżyczkami, dobudowano w latach 1610-17. W roku 1732 kościół otoczono sobotami, a murowaną zakrystię zastąpiono drewnianą. Od roku 1908, kiedy zbudowano nową świątynię – jest nieużytkowany. Kościół był gruntownie remontowany w latach 70. ubiegłego stulecia. Jest orientowany i (prócz wieży) ma konstrukcję zrębową. Nakryty jest stromym, dwukalenicowym dachem o gontowym pokryciu, z barokową wieżyczką na sygnaturkę.. Nad izbicą wieży wznosi się stromy, namiotowy dach z iglicą, pokryty gontem. Co do lokalizacji dawnego kościoła: stoi na cmentarnym wzgórzu otoczony drzewami…