Najnowsze
Komentarze
- Wystawy Romana Mirowskiego | Roman Mirowski - KOŚCIOŁY Z SOBOTAMI
- Pan Samochodzik i Szatański Plan – Jerzy Seipp – ZNienacka - PIOTRKÓW TRYBUNALSKI Kościół farny
- 163 ITALIA 25 FLORENCJA 1 Kaplica Pazzi „En trois quart” | Roman Mirowski - FLORENCJA
- WŁOCHY | Roman Mirowski - FLORENCJA
- Все, чого ви ще не знали про Божу Матір Ченстоховську | CREDO - CZĘSTOCHOWA Jasna Góra – Pomnik Prymasa Wyszyńskiego
LUBLIN Kościół NMP Zwycięskiej /tzw pobrygidkowski/
W Lublinie, w roku 1412, szwedzcy zakonnicy z Vadsteny zaczęli organizować klasztor św. Brygidy. Geneza wzniesienia tego klasztoru miała w znacznym stopniu polityczny charakter. Ponieważ św. Brygida w jednym ze swoich objawień przepowiedziała upadek krzyżackiego zakonu, uważano ją za patronkę walk przeciwko Krzyżakom. Toteż po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem Władysław Jagiełło postanowił ufundować na miejscu zwycięstwa klasztor brygidek. Biskup pomezański, do którego król się zwrócił, zgody udzielił, ale teren Grunwaldu powrócił wtedy znowu w krzyżackie ręce. Podjął więc król decyzję o zlokalizowaniu klasztoru w Lublinie, mieście położonym przy trakcie z Krakowa do Wilna.
Ceglany korpus kościoła wznoszono w latach 1412-26: przybudowana do niego wieża powstała później. Interesująco rozwiązano trójkątny szczyt głównej elewacji kościoła. Stanowi on przykład tak zwanego szczytu laskowanego, dzielonego rzędami pionowych pilastrów, kończących się na każdym schodku ozdobną nasadą. Pomiędzy laskowaniami w murach umieszczono wnęki zamknięte półkolistymi łukami. Zastosowane tu poziome podziały podkreślają plastyczność elewacji o trzech kondygnacjach arkad.
Dolna część elewacji nie jest już tak bogata, urozmaicają ją tylko drzwi i dwa łukowe otwory okienne, będące odbiciem dwunawowego korpusu kościoła. Narożniki elewacji wzmocnione są przez dwie przypory dostawione pod kątem 45 stopni, podobnie jak w kościele farnym w Kazimierzu nad Wisłą.
Kościół był kilkakrotnie przebudowywany, a do najciekawszych dodatków należą manierystyczne dekoracje sklepień pochodzące z pierwszej połowy XVII stulecia, dzieło „szkoły lubelskiej”. Oprócz listwowań i wiązek promieni sklepienia zdobią także medaliony z postaciami świętych.