Najnowsze
Komentarze
- Wystawy Romana Mirowskiego | Roman Mirowski - KOŚCIOŁY Z SOBOTAMI
- Pan Samochodzik i Szatański Plan – Jerzy Seipp – ZNienacka - PIOTRKÓW TRYBUNALSKI Kościół farny
- 163 ITALIA 25 FLORENCJA 1 Kaplica Pazzi „En trois quart” | Roman Mirowski - FLORENCJA
- WŁOCHY | Roman Mirowski - FLORENCJA
- Все, чого ви ще не знали про Божу Матір Ченстоховську | CREDO - CZĘSTOCHOWA Jasna Góra – Pomnik Prymasa Wyszyńskiego
Kategorie
- Brak kategorii
KRAKÓW Kościół św. św. Piotra i Pawła /2/
Powstała w ten sposób przestrzeń zwarta i jednorodna. Uzupełnia ją kopuła wzniesiona nad skrzyżowaniem nawy i transeptu. Wnętrze kościoła podporządkowane jest w całości stawianym mu przez jezuitów wymaganiom. Chodziło o stworzenie wnętrza o doskonałej widoczności i dobrej akustyce, niezbędnych w dobie kontrreformacji, lecz także o wytworzenie atmosfery ułatwiającej izolację i skupienie podczas indywidualnych modlitw wiernych w bocznych kaplicach.
Ciekawostką jest, że pierwsza próba przesklepienia kopuły w roku 1610 nie udała się. Trzeba było wzmocnić filary skrzyżowania naw dodatkowymi wewnętrznymi przyporami, by ostatecznie ukończyć kopułę w roku 1619. I tu Trevano w pełni potrafił okazać swój talent. Pogrubienie konstrukcji filarów wcale nie wpływa negatywnie na kształt wnętrza kościoła, a nawet podkreśla jego wertykalizm. Rozwiązanie to, mimo że nie było już konstrukcyjnej potrzeby, powtórzono później w innych kościołach Małopolski.
Nawa przykryta jest sklepieniem kolebkowym z lunetami mieszczącymi obszerne okna,dobrze oświetlające wnętrze. Ściany ozdobiono pilastrami o głowicach korynckich, dźwigającymi klasyczne belkowanie, złożone z architrawu, fryzu i gzymsu. Jasny i przejrzysty układ elementów architektonicznych, podkreślający przęsłową strukturę budowli, tworzy w efekcie wrażenie monumentalności, wynikającej z prostoty i umiaru zastosowanych środków.
Uzupełnienie dekoracji wnętrza tworzą stiuki autorstwa Falconiego. Rzadkie dla twórczości Falconiego sceny figuralne, poświęcone patronom świątyni, pozwalają domyślać się inspiracji, a może nawet i współautorstwa Giovanniego Trevana.
Warto też wspomnieć o programie ideowym świątyni. Krzyżują się w nim trzy wątki. Pierwszy odnosi się do patronów, których figury umieszczono w skrajnych niszach dolnej kondygnacji fasady, kontynując ten temat w stiukowych dekoracjach absydy. Drugi wątek, jezuicki, wyrażony jest umieszczonym nad głównym portalem fasady godłem zakonu, powtórzonym w medalionach kaplic i stiukach absydy oraz popiersia świętych zakonu – Ignacego Loyoli i Franciszka Ksawerego. I wreszcie wątek trzeci, królewski. Do osoby fundatora odnoszą się posągi świętych: Zygmunta i Władysława, oraz często powtarzany motyw Orła i wazowskiego Snopka a także liczne kombi-nacje tych dwóch motywów.