Najnowsze
Komentarze
- Wystawy Romana Mirowskiego | Roman Mirowski - KOŚCIOŁY Z SOBOTAMI
- Pan Samochodzik i Szatański Plan – Jerzy Seipp – ZNienacka - PIOTRKÓW TRYBUNALSKI Kościół farny
- 163 ITALIA 25 FLORENCJA 1 Kaplica Pazzi „En trois quart” | Roman Mirowski - FLORENCJA
- WŁOCHY | Roman Mirowski - FLORENCJA
- Все, чого ви ще не знали про Божу Матір Ченстоховську | CREDO - CZĘSTOCHOWA Jasna Góra – Pomnik Prymasa Wyszyńskiego
FROMBORK Wieża Kopernika
Czworoboczna Wieża Kopernika tworzy północno-zachodni narożnik fortyfikacji Fromborskiego Wzgórza. Posiada trzy kondygnacje nadziemne i dwie podziemne. Jej budowę rozpoczęto po roku 1388, po zakończeniu prac przy katedrze. Pod koniec wieku XVII dobudowano do niej od zachodu budy-nek mieszkalny, niesłusznie nazywany „Domem Kopernika”. Drewniany ganek, który otaczał wieżę, rozebrany został w latach 1808-48. Niewiele brakowało, aby podobny los spotkał też wieżę, przekazaną na początku XIX stulecia /po wywłaszczeniu dóbr kościelnych/ dla gimnazjum w Braniewie. Na szczęście, dzięki interwencji kapituły do rozbiórki nie doszło. Nie ustrzegła się jednak wieża zniszczeń podczas II wojny światowej. Swój dzisiejszy wygląd zawdzięcza rekonstrukcji przywracającej stan z XV wieku.
Kopernik był właścicielem wieży od roku 1503 /od powrotu z Italii/, aż do śmierci, tj do roku 1543. Nie jest wykluczone, że tu właśnie urządził swoją bibliotekę i pracownię. Wbrew legendzie, nie dokonywał tu jednak obserwacji astronomicznych. Do tego celu służyło mu tak zwane „pavimentum”, czyli dokładnie wypoziomowana kamienna płyta, zlokalizowana na terenie jego kanonii, położonej poza obrębem fortyfikacji. Obserwacji dokonywał też z ośmiobocznej bastei, do której mógł dojść od swej wieży drewnianymi gankami. Kopernik podczas pomiarów posługiwał się własnoręcznie sporządzonymi przyrządami: kwadrantem, trikwertum i astrolabium.
Warto przypomnieć, że nasz genialny astronom był także wybitnym ekonomistą, autorem traktatu o wypieraniu lepszego pieniądza przez gorszy /tzw. prawo Greshama /, dobrym lekarzem, a także znakomitym administratorem.
Jan Brożek /Broscius/, profesor krakowskiego uniwersytetu w XVII wieku tak scharakteryzował Kopernika i jego związki z Warmią:
„Me genuit Torunna, Cracovia me arte polivit
Inter habet primos Varmia clara patres”.