Najnowsze
Komentarze
- Wystawy Romana Mirowskiego | Roman Mirowski - KOŚCIOŁY Z SOBOTAMI
- Pan Samochodzik i Szatański Plan – Jerzy Seipp – ZNienacka - PIOTRKÓW TRYBUNALSKI Kościół farny
- 163 ITALIA 25 FLORENCJA 1 Kaplica Pazzi „En trois quart” | Roman Mirowski - FLORENCJA
- WŁOCHY | Roman Mirowski - FLORENCJA
- Все, чого ви ще не знали про Божу Матір Ченстоховську | CREDO - CZĘSTOCHOWA Jasna Góra – Pomnik Prymasa Wyszyńskiego
ŻELAZOWA WOLA
Dom w Żelazowej Woli ,w którym urodził się Fryderyk Chopin ,należy do miejsc chętnie odwiedzanych przez zagranicznych i polskich turystów. Sam budynek jest niezwykle skromny – w okresie gdy mieszkała w nim rodzina Chopinów była to jedna z dworskich oficyn, położonych przy dworze hrabiego Skarbka. Ojciec Fryderyka, Mikołaj,był wówczas guwernerem zajmującym się edukacją czwórki dzieci hrabiostwa Skarbków, właścicieli Żelazowej Woli. Nie była to jego pierwsza taka posada. Po-przednio pełnił tę samą funkcję w domu Łączyńskich w Kiernozi, a jedną z jego wychowanek była Maria Łączyńska, późniejsza żona Anastazego Walewskiego, która do historii przeszła dzięki słynnemu romansowi z Napoleonem Bonaparte.
Mikołaj Chopin, ożenił się w 1806 roku z Teklą Justyną Krzyżanowską, prawdopodobnie daleką krewną Skarbków. Wówczas Chopinowie zamieszkali w parterowym, krytym strzechą domku, gdzie w jednej z pobielanych izb z glinianą polepą miał się urodzić największy polski kompozytor.
Wbrew obiegowym opiniom związek Fryderyka z Żelazową Wolą był bardzo niewielki, bowiem zaledwie pół roku po jego urodzeniu rodzina przeniosła się do Warszawy i zamieszkała w Pałacu Saskim, mieszczącym Liceum, w którym Mikołaj Chopin uzyskał posadę nauczyciela języka francuskiego. A fascynacje Chopina polską ludową muzyką, przebijające z całej jego twórczości, związane są nie z Żelazową Wolą, lecz z inną mazowiecką wsią, Szafarnią, majątkiem Dziewanowskich.
W roku 1926 założono w Warszawie Towarzystwo Przyjaciół Domu Chopina .W 1929 roku wykupiono od ówczesnych właścicieli domek Chopinów. W rok później utworzono Komitet Budowy Domu Chopina w Żelazowej Woli, aby w 1931 roku zakończyć restaurację domku, przywracającą mu wygląd z lat 1810-30. Założono także park według projektu F. Polkowskiego. Wszystkie zgromadzone wówczas pamiątki, w tym fortepian Pleyela, zaginęły podczas wojny.
Dzisiejsze Muzeum wyposażono w meble pochodzące z epoki wielkiego Fryderyka. Umieszczono tu także liczne pamiątki po nim, kopie portretów i dokumentów.A miejsce w alkowie, gdzie urodził się Fryderyk Chopin, upamiętnione jest bukietem zawsze świeżych kwiatów stojących w wazie.