Najnowsze
Komentarze
- Wystawy Romana Mirowskiego | Roman Mirowski - KOŚCIOŁY Z SOBOTAMI
- Pan Samochodzik i Szatański Plan – Jerzy Seipp – ZNienacka - PIOTRKÓW TRYBUNALSKI Kościół farny
- 163 ITALIA 25 FLORENCJA 1 Kaplica Pazzi „En trois quart” | Roman Mirowski - FLORENCJA
- WŁOCHY | Roman Mirowski - FLORENCJA
- Все, чого ви ще не знали про Божу Матір Ченстоховську | CREDO - CZĘSTOCHOWA Jasna Góra – Pomnik Prymasa Wyszyńskiego
ZAMOŚĆ Ratusz
Jednak, co dla nas dziś najcenniejsze, Zamość miał stać się jednocześnie także dziełem sztuki.Wielka kultura osobista Zamoyskiego i jego głęboka wiedza o sztuce, nabyta w Italii, oraz harmonijna współpraca z architektem Bernardem Morandem, zapewniły spełnienie wszystkich stawianych przed nowopowstającym miastem wymagań.Umowę z Morandem zawarł Zamoyski w roku 1578, projekt powstał w rok później, w latach 1581-83 przystąpiono do wytyczania i budowy miasta, a do wznoszenia obwarowań w roku 1587.
Główny akcent kwadratowego Rynku Wielkiego stanowi budynek ratusza zlokalizowanego w północnej pierzei rynkowej. Aby utrzymać czystość osiowej kompozycji i nie komplikować układu komunikacyjnego, świadomie zrezygnowano z lokowania ratusza na środku placu. Projektowany przez Moranda obiekt wzniesiono w latach 1591-1600, lecz dość szybko, bo już w latach 1639-51 ratusz rozbudowany został przez architekta Jana Jaroszewicza i kierującego robotami Jana Wolffa. Tak powstał trzykondygnacyjny budynek z arkadowymi podcieniami z trzech stron i rytmicznymi, manierystycznymi podziałami pilastrowo-niszowymi pięter i attyki oraz wieżą, stanowiącą do dziś dominujący akcent wysokościowy miasta.
Wieża, górą ośmioboczna, hełm otrzymała w roku 1770, od frontu dostawiono w latach 1767-68 odwach a nad nim monumentalne dwuskrzydłowe schody wsparte na arkadach. Z tyłu za ratuszem dobudowano klasycystyczny /1823-25/ budynek więzienny, „zmodernizowano” w duchu klasycyzmu elewację, likwidując też attykę .W latach 1937-38 attykę przywrócono, a z elewacji usunięto klasycystyczny „nalot”.