Najnowsze
Komentarze
- Wystawy Romana Mirowskiego | Roman Mirowski - KOŚCIOŁY Z SOBOTAMI
- Pan Samochodzik i Szatański Plan – Jerzy Seipp – ZNienacka - PIOTRKÓW TRYBUNALSKI Kościół farny
- 163 ITALIA 25 FLORENCJA 1 Kaplica Pazzi „En trois quart” | Roman Mirowski - FLORENCJA
- WŁOCHY | Roman Mirowski - FLORENCJA
- Все, чого ви ще не знали про Божу Матір Ченстоховську | CREDO - CZĘSTOCHOWA Jasna Góra – Pomnik Prymasa Wyszyńskiego
WROCŁAW OSTRÓW TUMSKI Ulica Kanonia
Domy mieszkalne Ostrowa – na ogół domy kanonicze – wzorowano na dworze biskupim. Były one zazwyczaj jednotraktowe, prostokątne w planie, piętrowe i miały trzy izby na każdej kondygnacji. Drewniane schody prowadziły na galeryjkę umieszczoną od podwórza. Uliczki były wąskie i kręte. Około połowy XIV wieku Ostrów zamieszkiwało około 1300 osób.
Reformacja nie dosięgła wyspy, która pozostała katolicka. Biskupi wrocławscy panowali również w księstwie nysko-otmuchowskim. Polskie tradycje Ostrowa powodowały, że nie cieszył się on sympatią protestanckiego mieszczaństwa wrocławskiego. Wyspa pozostała poza obrębem miejskich fortyfikacji i dopiero w roku 1541 otrzymała /słabe zresztą/ umocnienia i to pomimo sprzeciwów kapituły.
W czasach wojny trzydziestoletniej /1618-48/ Ostrów okupowały wojska szwedzko-saskie powodując poważne zniszczenia. Rozbudowa fortyfikacji Wrocławia dokonywana w latach 1768-83, mimo sprzeciwów, objęła Ostrów Tumski. Fortyfikacje nie oparły się armii Napoleona. Po zajęciu Wrocławia przez zwycięskie wojska dowódca IX Korpusu, Hieronim Bonaparte, zgodnie z życzeniem Cesarza, nakazał w roku 1810 włączenie do miasta przedmieść i zburzenie fortyfikacji. Stare odnogi Odry oraz fosy zasypano i w ten sposób Ostrów Tumski przestał być wyspą. W tym samym roku odłączono diecezję wrocławską od metropolii gnieźnieńskiej. W 1945 roku, kiedy Wrocław za-mieniono w „Festung Breslau” zabudowa Ostrowa Tumskiego zniszczona została aż w 70 %.
Uliczka Kanonia zamknięta jest widokiem prezbiterium katedry, a właściwie przylegającej do niego kaplicy Bożego Ciała. Kaplica ta, zwana również „Elektorską” ufundowana została przez elektora palatynatu reńskiego Franciszka Ludwika Neuburskiego, biskupa wrocławskiego. Projektował kaplicę Jan Bernard Fischer von Erlach, a wybudowano ją w latach 1716-24.