Najnowsze
Komentarze
- Wystawy Romana Mirowskiego | Roman Mirowski - KOŚCIOŁY Z SOBOTAMI
- Pan Samochodzik i Szatański Plan – Jerzy Seipp – ZNienacka - PIOTRKÓW TRYBUNALSKI Kościół farny
- 163 ITALIA 25 FLORENCJA 1 Kaplica Pazzi „En trois quart” | Roman Mirowski - FLORENCJA
- WŁOCHY | Roman Mirowski - FLORENCJA
- Все, чого ви ще не знали про Божу Матір Ченстоховську | CREDO - CZĘSTOCHOWA Jasna Góra – Pomnik Prymasa Wyszyńskiego
WISŁA Zameczek Prezydenta RP
Władze Śląska niezwłocznie podjęły decyzję o odbudowie obiektu, a ściślej o budowie zupełnie nowej rezydencji. Początkowo zamierzano rozpisać konkurs na sporządzenie projektu, ostatecznie jego wykonanie powierzone zostało profesorowi Adolfowi Szyszko – Bohuszowi. Profesor projekt opracował bezpłatnie i latem 1928 przekazał do realizacji. Roboty budowlane rozpoczęto 1 czerwca 1929 roku.
Nowy obiekt zbudowany z betonu i cegły był doskonałym przykładem architektury modernistycznej. Świetnie wkomponowany w teren nie usiłował jednak nawiązywać ani do architektury góralskiej ani alpejskiej. Nakryty płaskimi da-chami, z dużymi płaszczyznami przeszkleń, sprawiał wrażenie monumentalne, będąc też, w jakimś sensie, próbą przetransponowania pewnych elementów historycznej rezydencji /nazwa „Zameczek” obligowała do tego/ na język architektury modernizmu. Niezwykle starannie dopracowany został /projektowo a potem wykonawczo/ detal architektoniczny z miejscowego tj. śląskiego piaskowca, drewna i metalu. W kratach i portalach wykorzystywano motyw śląskiego orła.
Bardzo szybko / już na wiosnę 1931 roku/ zorientowano się, że płaskie dachy nie najlepiej spisują się w beskidzkim klimacie. Pojawiły się liczne przecieki a wykonanie dodatkowych izolacji nie przyniosło oczekiwanych skutków. Zdecydowano więc /niestety z ogromnym uszczerbkiem dla modernistycznej architektury/ wykonać nad obiektem strome dachy i w takim kształcie obiekt dotrwał do dzisiaj.
W uzupełnieniu rysu historycznego Zameczku warto przytoczyć listę jego gości i użytkowników. Prezydent RP bywał tu dwa razy w roku. Prócz niego gościli w obiekcie ludzie ze świata polityki i kultury między innymi książę Kentu i Jan Kiepura. W czasach okupacji Zameczkiem dysponował miejscowy Gauleiter. Po wojnie, nowy właściciel czyli Urząd Rady Ministrów urządził tu najpierw ośrodek odosobnienia dla polityków odsuniętych od władzy a potem ośrodek wypoczynku dla sprawujących władzę w PRL. Od roku 1981 Zameczek użytkują górnicy.