Najnowsze
Komentarze
- Wystawy Romana Mirowskiego | Roman Mirowski - KOŚCIOŁY Z SOBOTAMI
- Pan Samochodzik i Szatański Plan – Jerzy Seipp – ZNienacka - PIOTRKÓW TRYBUNALSKI Kościół farny
- 163 ITALIA 25 FLORENCJA 1 Kaplica Pazzi „En trois quart” | Roman Mirowski - FLORENCJA
- WŁOCHY | Roman Mirowski - FLORENCJA
- Все, чого ви ще не знали про Божу Матір Ченстоховську | CREDO - CZĘSTOCHOWA Jasna Góra – Pomnik Prymasa Wyszyńskiego
12. WAWEL Kaplica Zygmuntowska
Autor: Roman Mirowski
Są to słowa króla Zygmunta I zawarte w napisanym z Wilna liście, wysłanym w roku 1517 do krakowskiego burgrabiego Jana Bonera. Kaplica, o której pisze król, to arcydzieło polskiego renesansu, nazwane później Kaplicą Zygmuntowską, zaś ów Włoch to architekt Bartłomiej Berecci, kierujący wówczas przebudową Wawelu.
Zamysł budowy mauzoleum króla i jego rodziny powstał zapewne pod wrażeniem śmierci pierwszej żony Zygmunta, Barbary, w październiku 1515 roku. Nie miała to jednak być kaplica grobowa, jakich wiele powstało do tego czasu. Miało to być dzieło nowoczesne, renesansowe, służące upamiętnieniu chwały i świetności fundatora oraz jego rodu, wyrażające raczej afirmację życia niż pokorę wobec majestatu śmierci.
Kaplicę Zygmuntowską wzniesiono w latach 1519-33, dobudowując ją do południowej nawy katedry, na miejscu wyburzonej kaplicy Wniebowzięcia NMP z czasów Kazimierza Wielkiego. Autor projektu, architekt i rzeźbiarz Bartolomeo Berecci, był także wykonawcą większości rzeźb, a wszelkie detale powstały w jego pracowni.
Wnętrze kaplicy oparte jest na planie kwadratu, co zdaniem humanistów było formą architektonicznie najdoskonalszą, zawierającą w sobie też treści filozoficzno-religijne.
Kolisty od wewnątrz bęben, wsparty jest poprze belkowanie na spłaszczonych łukach o trójdzielnych formach i tak zwanych „żagielkach” – trójkątnych wycinkach powierzchni kulistej. W bębnie umieszczone są okrągłe otwory okienne doświetlające wnętrze. Kopuła o konstrukcji żebrowej udekorowana jest osiemdziesięcioma rozetami umieszczonymi w kasetonach. Na kopule oparto latarnię przykrytą sklepieniem, gdzie wokół stanowiącej zwornik głowy aniołka znajduje się wykuty napis „Bartholo Florentino Opifice”, co znaczy: „twórcą Bartłomiej Florentyńczyk”. Jest to przejaw poczucia własnej wartości artysty, stanowiący dowód wysokiej pozycji twórców w okresie renesansu, tak różnej od anonimowości artystów średniowiecznych.