Najnowsze
Komentarze
- Wystawy Romana Mirowskiego | Roman Mirowski - KOŚCIOŁY Z SOBOTAMI
- Pan Samochodzik i Szatański Plan – Jerzy Seipp – ZNienacka - PIOTRKÓW TRYBUNALSKI Kościół farny
- 163 ITALIA 25 FLORENCJA 1 Kaplica Pazzi „En trois quart” | Roman Mirowski - FLORENCJA
- WŁOCHY | Roman Mirowski - FLORENCJA
- Все, чого ви ще не знали про Божу Матір Ченстоховську | CREDO - CZĘSTOCHOWA Jasna Góra – Pomnik Prymasa Wyszyńskiego
03. WAWEL Głowy wawelskie
Autor: Roman Mirowski
Zachowało się, niestety, tylko 30 z 194 głów wyrzeźbionych przez nadwornego stolarza Sebastiana Tauerbacha pochodzącego z Wrocławia i jego pomocnika, snycerza i złotnika, Jana Jandę. Niewielka – w stosunku do całości – ilość zachowanych głów nie pozwala na jednoznaczne odczytanie programu jaki zawierała kompozycja. Jej centrum zajmowały herby dynastii i Państwa. Wokół galeria portretów: władców, osobistości z dworu króla Zygmunta I, dworzan, uczonych, panien dworskich z fraucymeru królowej Bony, wojowników i mieszczan – panorama typów ówczesnej społeczności polskiej. Wśród głów dopatrzyć się można nawet personifikacji planet, wiedząc jak modna była w tym czasie w Krakowie astrologia. Mogą też głowy przydać się kostiumologom – są świetnym przeglądem różnych ówczesnych typów nakryć głowy, zgodnych z aktualnymi tendencjami mody.
Dokonana w 1739 roku lustracja, a więc ponad dwieście lat po wykonaniu stropu, opisuje go tymi słowy: „…Sufit staroświecki misternie z drzewa stolarska robota robiony i przednimi farbami malowany, w którym to suficie gęsto sadzone są piramidy snycerska robotą robione, gęsto wsadzone….W środki tego sufitu są trzy orły…Pogoń i Wąż…także snycerska robota robione, między którymi w środku tego sufitu jest lustr spizowy…”
Dzisiaj popularność motywu głów wawelskich jest tak wielka, że nie ma prawie polskiego domu, w którym nie znalazłyby się reprodukcje owych pięknych główek produkowanych masowo w różnych wielkościach i z różnych materiałów.