Najnowsze
Komentarze
- Wystawy Romana Mirowskiego | Roman Mirowski - KOŚCIOŁY Z SOBOTAMI
- Pan Samochodzik i Szatański Plan – Jerzy Seipp – ZNienacka - PIOTRKÓW TRYBUNALSKI Kościół farny
- 163 ITALIA 25 FLORENCJA 1 Kaplica Pazzi „En trois quart” | Roman Mirowski - FLORENCJA
- WŁOCHY | Roman Mirowski - FLORENCJA
- Все, чого ви ще не знали про Божу Матір Ченстоховську | CREDO - CZĘSTOCHOWA Jasna Góra – Pomnik Prymasa Wyszyńskiego
16. WAWEL Dziedziniec Zamkowy
Autor: Roman Mirowski
Jednym z najważniejszych spośród renesansowych elementów Wawelu /a na pewno najbardziej widocznym/ są trójkondygnacyjne krużganki obie-gające z trzech stron zamkowy dziedziniec. Autorem i pierwszym realizatorem projektu był Franciszek Florentyńczyk, prowadzący przebudowę Wawelu od roku 1516. W latach 1530-36 prace przy krużgankach kontynuował Bartłomiej Berecci. Po pożarze, który częściowo je zniszczył, kończyli je: Berecci, Mikołaj Castiglione i Mateusz Włoch, aż do roku 1549.
Dziedziniec i jego krużganki słusznie uważa się za najpiękniejsze w Europie Środkowej. Koncepcja, wywodząca się z ducha toskańskiego Quattrocenta, wzbogacona o elementy rodzime, stała się wzorem dla wielu innych królewskich i magnackich rezydencji w Polsce. Dwie dolne kondygnacje arkad nie różnią się od włoskich wzorów. Kondygnacja najwyższa jest już jednak całkowicie inna niż spotykane w Italii. Okap stromego, właściwego dla naszego klimatu dachu, podparty jest przez niezwykle smukłe kolumny, przewiązane w połowie wysokości ozdobnymi pierścieniami. W górnej części kolumn, nad głowicami zastosowano tak zwane dzbanuszki, dzięki którym potężny dach sprawia wrażenie lekkiego.
Mimo połączenia tutaj form włoskich z czysto polskimi, osiągnięto niezwykle harmonijną i klarowną kompozycję. Kiedyś krużganki były bogato polichromowane, a płyta dziedzińca, położona wtedy o metr niżej niż dzisiaj, wysypana była tłuczoną cegłą.
Stanowiło to wspaniałą scenografię dla odbywających się tutaj turniejów, zabaw i uroczystości dworskich.