Najnowsze
Komentarze
- Wystawy Romana Mirowskiego | Roman Mirowski - KOŚCIOŁY Z SOBOTAMI
- Pan Samochodzik i Szatański Plan – Jerzy Seipp – ZNienacka - PIOTRKÓW TRYBUNALSKI Kościół farny
- 163 ITALIA 25 FLORENCJA 1 Kaplica Pazzi „En trois quart” | Roman Mirowski - FLORENCJA
- WŁOCHY | Roman Mirowski - FLORENCJA
- Все, чого ви ще не знали про Божу Матір Ченстоховську | CREDO - CZĘSTOCHOWA Jasna Góra – Pomnik Prymasa Wyszyńskiego
WARSZAWA Ulica Brzozowa
Po stronie zachodniej, nieparzystej, zabudowę Brzozowej tworzyły tylne oficyny i budynki gospodarcze Jezuickiej, Rynku /strony Barssa/ i Krzywego Koła. Na przełomie XVI i XVII wieku budynki te przekroczyły istniejącą wcześniej uliczkę podmurną, wchłonęły a następnie też przekroczyły mur obronny, by wreszcie przekształcić się w odrębne całkiem kamieniczki ulicy Brzozowej. Stronę wschodnią, parzystą, tworzyć zaczęły pojawiające się tu najwcześniej spichlerze; od wieku XVIII powstawały także dworki i budynki folwarczne, zastępowane potem przez kamieniczki. Jak cała warszawska Starówka, tak i ulica Brzozowa zniszczona została w roku 1944. Odbudowano ją w latach 1959-62.
Głównym walorem Brzozowej jest jej malowniczość, szczególnie w godzinach przedpołudniowych słonecznego dnia. Wtedy to właśnie strona wschodnia uliczki pogrążona jest w cieniu a zachodnia w ostrych promieniach słońca.
Do najciekawszych kamieniczek Brzozowej zaliczyć należy tę pod numerem 5, stanowiącą narożnik wiodącej od Rynku ulicy Celnej. Na arkadach, wspartych o dawny mur, przesklepiających ówczesną uliczkę podmurną, wzniesiono późnogotycki spichlerz przylegający do Bramy Gnojnej. Później w wieku XVII, obiekt ten przekształcono w kamieniczkę. Po zniszczeniach z roku 1944 kamieniczkę odbudowano w latach 1956/7 z wielkim pietyzmem odtwarzając przesklepienie dawnej ulicy podmurnej i jej ostrołukowy wylot ku ulicy Celnej.