Najnowsze
Komentarze
- Wystawy Romana Mirowskiego | Roman Mirowski - KOŚCIOŁY Z SOBOTAMI
- Pan Samochodzik i Szatański Plan – Jerzy Seipp – ZNienacka - PIOTRKÓW TRYBUNALSKI Kościół farny
- 163 ITALIA 25 FLORENCJA 1 Kaplica Pazzi „En trois quart” | Roman Mirowski - FLORENCJA
- WŁOCHY | Roman Mirowski - FLORENCJA
- Все, чого ви ще не знали про Божу Матір Ченстоховську | CREDO - CZĘSTOCHOWA Jasna Góra – Pomnik Prymasa Wyszyńskiego
WARSZAWA Królikarnia
Kompozycja Królikarni wzorowana jest na pałacyku Villa Rotonda koło Vicenzy, którą zaprojektował Andrea Palladio. Królikarnię wzniesiono na planie kwadratu, z okrągłą salą pośrodku, nakrytą kopułą na bębnie i z czterokolumnowym jońskim portykiem w elewacji wejściowej. Klasycystyczna architektura pałacyku nie jest tu tak doskonała jak w przypadku Łazienek. Zaważyła na tym być może niższa ranga obiektu. Na pewno też Merliniemu zabrakło tu „współpracownika”, jakiego miał w osobie króla Stanisława Au-gusta, wrażliwego na każdy detal projektowanego obiektu.
Podobno Thomatis podjął myśl o budowie Królikarni z zamiarem od-sprzedania gotowego obiektu właśnie Stanisławowi Augustowi. Do takiej transakcji jednak nigdy nie doszło. Thomatis przez jakiś czas prowadził w Królikarni elegancką restaurację. Kuchnia restauracji mieściła się w sąsiadującym z pałacykiem pawilonie, wzniesionym wcześniej, a posiadającym bryłę wzorowaną na rzymskim grobowcu Cecylii Metelli. Oba obiekty łączył podziemny korytarz zapewniający bezkolizyjną dostawę potraw na stoły.
Po pożarze w roku 1879 wnętrza były częściowo zrekonstruowane przez Józefa Hussa. W czasie II wojny światowej Królikarnia została zniszczona.Pałacyk odbudowano w latach 1954-64 według projektu Jana Bieńkowskiego.
Obecnie mieści się tu muzeum Xawerego Dunikowskiego, otwarte w dniu 26 stycznia 1965, w pierwszą rocznicę śmierci artysty. Muzeum stanowiące oddział Muzeum Narodowego posiada zbiór rzeźb, obrazów i rysunków Dunikowskiego liczący ponad 1000 pozycji,stale uzupełniany. Podstawę zbioru stanowi dar artysty złożony narodowi w roku 1948, powiększony później zapisem testamentowym.