Najnowsze
Komentarze
- Wystawy Romana Mirowskiego | Roman Mirowski - KOŚCIOŁY Z SOBOTAMI
- Pan Samochodzik i Szatański Plan – Jerzy Seipp – ZNienacka - PIOTRKÓW TRYBUNALSKI Kościół farny
- 163 ITALIA 25 FLORENCJA 1 Kaplica Pazzi „En trois quart” | Roman Mirowski - FLORENCJA
- WŁOCHY | Roman Mirowski - FLORENCJA
- Все, чого ви ще не знали про Божу Матір Ченстоховську | CREDO - CZĘSTOCHOWA Jasna Góra – Pomnik Prymasa Wyszyńskiego
WARSZAWA Barbakan
W drugim etapie, przed rokiem 1379, wzniesiono odcinek północno-zachodni, aż do skarpy wiślanej. Rozmieszczone co około 50 metrów prostokątne baszty otwarte od strony miasta świadczą, że znowu stosowano tu krzyżackie wzory. Dopiero w trzecim etapie wykonano mury od strony Wisły. Z zachowanych dokumentów wiemy na pewno, że odcinek ten gotowy był w roku 1487.
Drugi obwód murów zbudowano na przełomie XV i XVI wieku, a wzmacniające go baszty posiadają już strzelnice dla broni palnej. Po wykonaniu drugiego obwodu murów wystąpiła konieczność dostosowania do nich bram, a konkretnie – niezbędne stały się przedbramia, wiążące oba obwody w rejonie bram.
Barbakan wykonano przed rokiem 1548, a usypane wokół Warszawy w latach 1621-23 ziemne fortyfikacje /tak zwane Wały Zygmuntowskie/ pozbawiły go całkowicie funkcji obronnych.
Dzisiejszy Barbakan jest rekonstrukcją wykorzystującą ocalałe fragmenty, odsłonięte w czasie działań wojennych, a do tego czasu ukryte w ścianach mieszczańskich kamieniczek.
Warto tu dodać, że badania architektoniczne Barbakanu i następujące po nich prace konserwatorskie profesor Zachwatowicz rozpoczął już w roku 1937; przerwał je wybuch II Wojny Światowej.