Najnowsze
Komentarze
- Wystawy Romana Mirowskiego | Roman Mirowski - KOŚCIOŁY Z SOBOTAMI
- Pan Samochodzik i Szatański Plan – Jerzy Seipp – ZNienacka - PIOTRKÓW TRYBUNALSKI Kościół farny
- 163 ITALIA 25 FLORENCJA 1 Kaplica Pazzi „En trois quart” | Roman Mirowski - FLORENCJA
- WŁOCHY | Roman Mirowski - FLORENCJA
- Все, чого ви ще не знали про Божу Матір Ченстоховську | CREDO - CZĘSTOCHOWA Jasna Góra – Pomnik Prymasa Wyszyńskiego
TORUŃ Katedra św. św. Janów /2/
Nawy świątyni uzyskały teraz imponującą wysokość wnętrza, wynoszącą 28 metrów /dziesięć dzisiejszych kondygnacji mieszkalnych!/. Sklepienia są tu gwiaździste, wykonane w kilku typach” 5-, 6- i 8- ramienne. W zachodnim przęśle nawy północnej zworniki sklepienia zdobią herby Korony, Prus Królewskich i Torunia. Od zewnątrz nawy nakryte są trzema odrębnymi da-chami, od wschodu osłoniętymi trójkątnymi szczytami: nawy głównej – gładkim, z widocznym łukiem otworu arkady tęczowej i sterczynowo – blendowymi szczytami naw bocznych. Powstawały one w latach 1484 – 97 /nawy boczne/ i po 1497 /nawa główna/.
W latach 1530 – 1583 świątynia użytkowana była przez protestantów. Wnętrze pomalowano zasłaniając warstwą pobiały średniowieczny wystrój malarski. Obecnie jest on sukcesywnie odsłaniany i konserwowany. W prezbiterium podziwiać można monumentalne malowidła powstałe około 1360 roku, przedstawiające św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelistę oraz Ukrzyżowanie i Sąd Ostateczny z lat 1380 – 90. W nawie północnej znajduje się Koronacja Marii z lat 1350 – 60 a także Maria, św. Jan Ewangelista i symbole ewangelistów z około 1430 roku. W nawie południowej Chrystus Bolesny z 1478 roku oraz Chusta św. Weroniki z lat 1473 – 78.
Oprócz malowideł wnętrze świątyni zdobią równie wybitne rzeźby – gotyckie i renesansowe. Z arcydzieł sztuki gotyckiej wymienić należy: kamienną konsolę z popiersiem Mojżesza z roku 1390, rytą w brązie płytę nagrobną burmistrza Jana von Soest i jego małżonki z roku 1360, a także główny ołtarz o formie tryptyku z lat 1502 – 6. W kaplicy, w której chrzczony był Mikołaj Kopernik, zachowały się: trzynastowieczna gotycka chrzcielnica i renesansowe epitafium z portretem astronoma z roku 1583.
Dzwon zawieszony w roku 1500 na kościelnej wieży jest drugim co do wielkości w Polsce /po wawelskim Zygmuncie/. Waży ponad 7 ton i nazywa się Tuba Dei.
Kończąc, warto tez wspomnieć o ekumenicznych /jakbyśmy to określili dzisiaj/ tradycjach toruńskiej świątyni. W latach 1583 – 96 była ona używana zarówno przez katolików jak i przez protestantów.