Najnowsze
Komentarze
- Wystawy Romana Mirowskiego | Roman Mirowski - KOŚCIOŁY Z SOBOTAMI
- Pan Samochodzik i Szatański Plan – Jerzy Seipp – ZNienacka - PIOTRKÓW TRYBUNALSKI Kościół farny
- 163 ITALIA 25 FLORENCJA 1 Kaplica Pazzi „En trois quart” | Roman Mirowski - FLORENCJA
- WŁOCHY | Roman Mirowski - FLORENCJA
- Все, чого ви ще не знали про Божу Матір Ченстоховську | CREDO - CZĘSTOCHOWA Jasna Góra – Pomnik Prymasa Wyszyńskiego
STARGARD SZCZECIŃSKI Ratusz
Najtrudniej było określić pierwotny, trzynastowieczny wygląd budynku. Zadania tego podjął się na początku obecnego stulecia ówczesny architekt miejski nazwiskiem Denecke. Jego zdaniem pierwotny ratusz był domem kupieckim, a ściślej dwunawową podpiwniczoną halą, przykrytą drewnianym stropem. Kiedy w wieku XIV miasto rozbudowało się, dotychczasowy budynek przestał wystarczać. Trzeba było go powiększyć – podwyższono go więc dodając jeszcze jedno piętro i użytkowe poddasze. Na parterze pozostawiono halę kupiecką a na piętrze pojawiły się pomieszczenia „biurowe”: pokój burmistrza, kancelaria, archiwum skarbiec oraz sala narad i sala posiedzeń sądów. Główna elewacja, skierowana na zachód, na rynek, otrzymała stosownie okazały wystrój.
W roku 1540 stargardzki ratusz spłonął. Po kilkunastu latach odbudowano go, zmieniając częściowo układ pomieszczeń, a dość radykalnie rozwiązania elewacji. Pojawiły się gzymsy kordonowe dzielące fasadę na po-szczególne kondygnacje. Zmieniono też wielkość i oprofilowania otworów okiennych. Zamiast dawnych schodkowych szczytów z pionowymi podziałami dokonanymi przy pomocy wnęk, pojawiły się szczyty o podziałach zdecydowanie horyzontalnych, z dekoracja maswerkową, składającą się z przenikających się wzajemnie kół, wypełnionych przez tak zwane „trójliście” i formy esowate. To połączenie elementów renesansu z jeszcze gotycką dekoracją inspirowane było prawdopodobnie wystrojem południowego skrzydła szczecińskiego zamku, przebudowywanym w roku 1538 przez norymberczyka F. Nussdörfera. Taki sam sposób dekorowania szczytów powtórzono potem w Stargardzie w dwóch kamienicach zbudowanych po roku 1584.
W wieku XVII, po kolejnym pożarze, przebudowano szczyt wschodni, nadając mu wystrój barokowy, z wolutowymi spływami na bokach. Do południowej elewacji dobudowano ryzalit zawierający klatkę schodową. Ujednolicono też wygląd okien, zmniejszając je i nakrywając łukami odcinkowymi.
W XVIII i XIX stuleciu północna elewacja obrosła w budy i kramy, likwidowane potem w latach 1868 – 76. W roku 1896 przystąpiono do remontu połączonego z regotyzacją obiektu. W tym czasie obiekt pełnił już wyłącz-nie administracyjną funkcję. Po zniszczeniach z roku 1945 przystąpiono do odbudowy ratusza, jako generalny plan zakładając odtworzenie jego wyglądu sprzed 1945 roku. Prace ukończone zostały w roku 1961.