Najnowsze
Komentarze
- Wystawy Romana Mirowskiego | Roman Mirowski - KOŚCIOŁY Z SOBOTAMI
- Pan Samochodzik i Szatański Plan – Jerzy Seipp – ZNienacka - PIOTRKÓW TRYBUNALSKI Kościół farny
- 163 ITALIA 25 FLORENCJA 1 Kaplica Pazzi „En trois quart” | Roman Mirowski - FLORENCJA
- WŁOCHY | Roman Mirowski - FLORENCJA
- Все, чого ви ще не знали про Божу Матір Ченстоховську | CREDO - CZĘSTOCHOWA Jasna Góra – Pomnik Prymasa Wyszyńskiego
SKAŁA Dzwonnica przy kościele parafialnym
Długosz pisze w Liber Beneficiorum, że w Skale stoi kościół częściowo drewniany, częściowo murowany, pod wezwaniem św. Mikołaja. Plebanem był w tym czasie ks. Piotr, zaś patronat nad kościołem miały krakowskie klaryski „od św. Andrzeja”. Przy kościele istniała szkoła. W roku 1595, z „wizytacji Kazimierskiego” wiadomo, że kościół był już w pełni murowany. Proboszczem był ksiądz Aleksy Zedowski. W kiepskim stanie były: plebania, szkoła i wikariat. W roku 1611 miasto strawił pożar. Kościół palił się także w roku 1737. Odbudowano go, ale jak się okazało – nie na długo. „W dniu 22 czerwca 1763 r. wybuchł ogień w domu mieszczanina, Dominika Minockiego i całe miasteczko obrócił w perzynę. Spalił się też kościół i zabudowania ple-bańskie. Ksieni PP franciszkanek krakowskich Krystyna Majewska, jako kolatorka kościół odbudowała, całe wnętrze kościoła jak: ołtarze, chór ambonę, organy, ławki, cyborium, dzwonnicę, dzwony sprawiła. Dziś rzuca się w oczy nieforemność prezbiterium, które wtedy po pożarze przebudowano i zeszpecono” – pisze ksiądz Wiśniewski. Przy okazji odbudowy kościółkowi nadano dość skromne, barokowe formy.
Wielka ozdobą jest towarzysząca kościołowi drewniana dzwonnica, ufundowana przez ksienię Krystynę Majewską w roku 1765. Dzwonnica ma konstrukcję słupowo-ramową. Jest dwukondygnacyjna, choć podział na kondygnacje (prócz ukazania rozdzielenia funkcji: dołem schowek, górą pomieszczenie na dzwony), zaznaczony jest raczej delikatnie i ma chyba na celu zmniejszenie długości desek użytych do oszalowania. Dzwonnicę nakrywa dwuczęściowy gontowy dach – w dolnej części będący przejściem z kwadratu do ośmioboku; w górnej – dość płaską kopułą o ośmiobocznej podstawie. W dzwonnicy znajdują się dwa dzwony wykonane w roku 1767 w Piotrkowie, w warsztacie Baltazara Roszkiewicza.
Ze Skałą i jej kościołem wiąże się znany epizod z czasów Powstania Styczniowego. Były rosyjski oficer, „dzielny powstaniec Andrzej Potiebnia, wdzierając się na mur cmentarny został ugodzony kulą w piersi. Wniesiony do domu cmentarnika zmarł tam wyrzekłszy te słowa do kolegów: ‘Niech Was Bóg wspiera w walce przeciw tyranom’…Langiewicz do rana odpoczywał w Skale. Rano powstańcy śpiewając ‘Boże coś Polskę’ ruszyli do Ojcowa...” – pisał ksiądz Wiśniewski.