Najnowsze
Komentarze
- Wystawy Romana Mirowskiego | Roman Mirowski - KOŚCIOŁY Z SOBOTAMI
- Pan Samochodzik i Szatański Plan – Jerzy Seipp – ZNienacka - PIOTRKÓW TRYBUNALSKI Kościół farny
- 163 ITALIA 25 FLORENCJA 1 Kaplica Pazzi „En trois quart” | Roman Mirowski - FLORENCJA
- WŁOCHY | Roman Mirowski - FLORENCJA
- Все, чого ви ще не знали про Божу Матір Ченстоховську | CREDO - CZĘSTOCHOWA Jasna Góra – Pomnik Prymasa Wyszyńskiego
SANOK Kościół franciszkanów
Lata największej pomyślności i rozkwitu miasta nastąpiły po zawarciu Unii z Litwą, czyli za panowania dynastii Jagiellonów. Wtedy też urodzili się, jak dotąd, najwybitniejsi synowie tego miasta: Grzegorz z Sanoka – humanista, profesor Uniwersytetu, królewski spowiednik i arcybiskup lwowski oraz Jan Grodek – prawnik, wieloletni rektor krakowskiej wszechnicy.
Dalsze losy Sanoka nie odbiegały już od losów innych małopolskich miast – tu również nastąpiło zatrzymanie rozwoju i postępujący upadek w wiekach XVII i XVIII. Od połowy wieku XIX koniunktura poprawiła się, po-dobnie zresztą jak w innych miastach tak zwanej Galicji i Lodomerii. Istotną rolę odegrała tu budowa linii kolejowej dającej Sanokowi połączenie ze stolicą Galicji – Lwowem oraz z „wielkim światem” czyli z Wiedniem poprzez Kraków.
Sanok od wieków był miastem, w którym spotykały się różne kultury i różne wyznania. Zamieszkiwali w nim, i to raczej zgodnie, Polacy, Rusini, Ukraińcy oraz Żydzi. W centrum miasta sąsiadowały ze sobą katolickie kościoły, cerkwie i synagoga. Kres tej wyznaniowej „koabitacji” położyli dopiero hitlerowcy – mordując Żydów i polscy komuniści – wysiedlając Ukraińców i Rusinów na Ziemie Zachodnie. Cerkiew zachowała jednak do dziś swoją religijną funkcję, synagoga natomiast adaptowana została na archiwum.
Najstarszą katolicką świątynią Sanoka jest czternastowieczny kościół franciszkanów, fundacji księcia Władysława Opolczyka. Liczne przeróbki i przebudowy zatarły pierwotny, gotycki kształt kościoła. Jego obecna bryła pochodzi z II połowy XIX stulecia i, niestety, już tylko fragmenty murów zakrystii pamiętają wiek XIV.
Podobnie jest z drugą sanocką świątynią, z kościołem farnym. Obecna fara jest dziewiętnastowieczna i powstała na miejscu gotyckiego kościoła pod wezwaniem św. Mikołaja /w którym Władysław Jagiełło zaślubił Elżbietę Pilecką, swoją trzecią żonę/ przebudowywanego potem w wieku XVII.