Najnowsze
Komentarze
- Wystawy Romana Mirowskiego | Roman Mirowski - KOŚCIOŁY Z SOBOTAMI
- Pan Samochodzik i Szatański Plan – Jerzy Seipp – ZNienacka - PIOTRKÓW TRYBUNALSKI Kościół farny
- 163 ITALIA 25 FLORENCJA 1 Kaplica Pazzi „En trois quart” | Roman Mirowski - FLORENCJA
- WŁOCHY | Roman Mirowski - FLORENCJA
- Все, чого ви ще не знали про Божу Матір Ченстоховську | CREDO - CZĘSTOCHOWA Jasna Góra – Pomnik Prymasa Wyszyńskiego
PRZEMYŚL Twierdza
Architektura militarna XIX i XX- wieczna dopiero od niedawna została w Polsce dostrzeżona i doceniona. Niestety, zanim do tego doszło, mniej lub bardziej planowo, zniszczono na terenie naszego kraju wiele niezwykle wartościowych obiektów, które „użytkowymi” już być przestały a nie nabrały jeszcze w świadomości społeczeństwa i władz – „szacowności” jako zabytki architektury czy choćby tylko kultury materialnej. Podobnie stało się też z Twierdzą Przemyśl, w okresie I wojny światowej, stawianej w rzędzie najpotężniejszych twierdz w Europie.
Kilka przyczyn złożyło się na taki właśnie, delikatnie to nazywając, „niechętny” stosunek do dzieł fortyfikacyjnych tego okresu. Przyczyną podstawową był brak polskiej państwowości w tych czasach a w konsekwencji traktowanie wszystkich obiektów architektury militarnej powstałych na obszarach Rzeczypospolitej jako tworów obcych, wzniesionych przez zaborców, a więc wręcz antypolskich. W przypadku Przemyśla doszły jeszcze po II wojnie światowej argumenty ideologiczne gdyż związana z legionowym etosem przemyska twierdza szczególnie źle się peerelowskiej władzy kojarzyła. Dewastacja obiektów twierdzy rozpoczęła się już w roku 1921. Utraciły one znaczenie militarne i stały się źródłem złomu dla śląskich hut oraz gruzu i cegły dla budynków wznoszonych przez okoliczną ludność. Po roku 1945, pomimo wpisania obiektów twierdzy do rejestru zabytków, proces dewastacji nie ustaje. W fosach urządzane są „dzikie” wysypiska śmieci, trwa rozkopywanie wałów przez „poszukiwaczy” militariów oraz pozyskiwanie budulca przez mieszkańców okolic Przemyśla. Bezlitosne są procesy naturalne – pokrywająca wszystko dziko rosnąca zieleń i spowodowana przez czynniki klimatyczne erozja. W obiektach znajdujących się na terenie miasta dokonywano przeróbek całkowicie zatracających ich pierwotny wygląd a budynki koszarowe, adaptowane na mieszkania komunalne, znajdują się w opłakanym stanie.
W innych krajach nowożytne fortyfikacje funkcjonują jako przynosząca ogromne dochody atrakcja turystyczna. Tak jest w Verdun, Metzu, Kopenhadze, czy Lyonie. Tak też powinno stać się w przypadku Twierdzy Przemyśl.