Najnowsze
Komentarze
- Wystawy Romana Mirowskiego | Roman Mirowski - KOŚCIOŁY Z SOBOTAMI
- Pan Samochodzik i Szatański Plan – Jerzy Seipp – ZNienacka - PIOTRKÓW TRYBUNALSKI Kościół farny
- 163 ITALIA 25 FLORENCJA 1 Kaplica Pazzi „En trois quart” | Roman Mirowski - FLORENCJA
- WŁOCHY | Roman Mirowski - FLORENCJA
- Все, чого ви ще не знали про Божу Матір Ченстоховську | CREDO - CZĘSTOCHOWA Jasna Góra – Pomnik Prymasa Wyszyńskiego
PACZKÓW /2/ Brama Wrocławska
Swoje fortyfikacje Paczków zawdzięcza wrocławskiemu biskupowi Przecławowi z Pogorzeli, człowiekowi który zyskał sobie przydomek „fortyfikatora księstwa nyskiego„. Paczków przez całe wieki spełniał rolę granicznej twierdzy księstwa, nic więc dziwnego, że fortyfikacje stanowiły jeden z najważniejszych elementów miasta.
Otoczono je dwoma pierścieniami murów i fosą. Jako materiału użyto kamienia łamanego, pochodzącego z pobliskich kamieniołomów. Wewnętrzny mur wieńczył krenelaż oraz ganek strzelniczy. W obwodzie kurtyny znajdowało się 24 baszty łupinowe – trzy oparte na rzucie prostokąta, pozostałe półcylindryczne. Wjazd do miasta prowadził przez trzy bramy oraz od południa przez tak zwaną furtę cmentarną.
Wieże bramne posiadały przedbramia, rozebrane w wieku XIX. Do najciekawszych należy wieża Bramy Wrocławskiej, nazywanej także Dolną, broniącej wjazdu od strony wschodniej. Czworoboczna, trzykondygnacyjna budowla, z ostrołukowym przejściem w przyziemiu ozdobionym od strony miasta fazowanym portalem. Druga kondygnacja węższa, oddzielona odsadzką, z niewielkimi ostrołukowymi okienkami w kamiennych obramieniach. Kondygnacja najwyższa wykonana z cegły z trzema strefami ostrołukowych blend. Wieżę wieńczy krenelaż i ostrosłupowy dach wymurowany z cegły.
Dwie pozostałe bramy: Łazienna /zwana też Ząbkowicką/ i Górna /nazywana także Kłodzką/ w przyziemiu oparte są na rzucie kwadratu, w wyższych partiach – cylindryczne. Obie wykonane z cegły, zwieńczone attyką i ceglanymi ostrosłupami.
Fortyfikacje powstały w dwóch zasadniczych etapach: pierścień wewnętrzny z wieżami bramnymi w latach 1341-1376 i w 2 połowie XV wieku i 1 połowie XVI – pierścień zewnętrzny. Wieże bramne częściowo przerabiano i nadbudowywano w wieku XVI . W I połowie wieku XIX naprawiano mury , ale wtedy też zlikwidowano przedbramia i mosty oraz zniwelowano fosę. Mury i baszty odnawiano / wraz z częściową rekonstrukcją ich zwieńczenia/ u schyłku XIX stulecia a Bramę Górną i Dolną w pierwszych latach XX wielu. Do dziś zachowało się 19 baszt łupinowych /w tym 8 w pełnej wysokości/, 3 wieże bramne i pierścień wewnętrzny murów, nie wszędzie jednak w pełnej wysokości.