Najnowsze
Komentarze
- Wystawy Romana Mirowskiego | Roman Mirowski - KOŚCIOŁY Z SOBOTAMI
- Pan Samochodzik i Szatański Plan – Jerzy Seipp – ZNienacka - PIOTRKÓW TRYBUNALSKI Kościół farny
- 163 ITALIA 25 FLORENCJA 1 Kaplica Pazzi „En trois quart” | Roman Mirowski - FLORENCJA
- WŁOCHY | Roman Mirowski - FLORENCJA
- Все, чого ви ще не знали про Божу Матір Ченстоховську | CREDO - CZĘSTOCHOWA Jasna Góra – Pomnik Prymasa Wyszyńskiego
OLKUSZ Mury miejskie
Lokacja pierwotnego miasta nastąpiła przed rokiem 1299, zaś prawo magdeburskie nadał mu Władysław Łokietek w roku 1331. Obecny Olkusz po-wstał najprawdopodobniej w czasach Kazimierza Wielkiego. Za taką tezą przemawia niezwykła regularność układu urbanistycznego, wynikająca za-równo z faktu jednorazowego wytyczenia układu miasta oraz wielka dojrzałość koncepcji planistycznej; obie te cechy charakterystyczne są właśnie dla czasów kazimierzowskich. Jednak nie można wykluczyć hipotezy, że Kazi-mierz Wielki przebudował wcześniej powstałe miasto. Biorąc pod uwagę, że olkuski kościół parafialny zbudowano około połowy XIV stulecia, obecny Ol-kusz jest zapewne rówieśnikiem tej świątyni lub jest od niej nieco starszy.
Miasto zlokalizowano na niewielkim wzgórzu, a jego główną oś stanowiła główna droga biegnąca na osi wschód-zachód. Istnienie w Olkuszu obronnych murów potwierdza w swej kronice Janko z Czarnkowa. Pisze też o nich w Liber Beneficiorum Długosz, jako fundatora wskazując króla Kazimierza. Ponieważ w dokumentach olkuskie obwarowania pojawiły się po raz pierwszy w roku 1366, musiały one powstać najpóźniej w tymże roku. Najstarszym zachowanym planem miasta jest pomiar wykonany w roku 1787. Ukazuje on pełny obwód murów i rozmieszczenie bram oraz baszt. Ten plan, jak również późniejsze, wspomagane starszymi od nich przekazami ikonograficznymi (np. obrazem św. Rodziny z kościoła parafialnego ukazującym szesnastowieczny widok miasta od strony północnej) umożliwiły niemal dokładne odtworzenie przebiegu i wyglądu olkuskich fortyfikacji.
Obwód murów miał kształt regularnego prostokąta o wymiarach 320 na 225 metrów, z dłuższym bokiem na kierunku wschód-zachód. Mury miały grubość 1,7 metra. Wymurowano je z ciosów piaskowcowych i z łamanego piaskowca, wieńcząc blankowanym krenelażem. Baszty rozmieszczono co około 50-70 metrów, były one prostokątne (otwarte w stronę miasta) a łączną ich liczbę określa się na ok. 15. Bramy były dwie: Sławkowska od zachodu, (jej pozostałości znajdują się jeszcze w ścianie jednego z budynków) i Krakowska, od strony wschodniej. Mury miejskie uzupełniała nawodniona fosa.
Wiadomo, że fortyfikacje po wybudowaniu ulegały remontom i modernizacją. W miejskich księgach sporo jest zapisów o naprawie murów i baszt z uszkodzeń spowodowanych przez eksploatację górniczą, czyli z przyczyn nazywanych dzisiaj „szkodami górniczymi”. Gdy w związku z postępami „sztuki wojennej” obwarowania utraciły swój obronne znaczenie, podczas budowy nowych budynków wykorzystywano fragmenty niepotrzebnych murów, basztę północno-wschodnią „wchłonął” klasztor augustianów, a jedna z północnych baszt włączona została w obręb bożnicy.
Dzisiaj najlepiej zachowanym fragmentem miejskich fortyfikacji jest odcinek z basztą położony obok kościoła, czyli przy południowo-zachodnim narożniku średniowiecznego miasta, częściowo zrekonstruowany przy zastosowaniu dokładnie takich samych materiałów, jakie użyte były pierwotnie.