Najnowsze
Komentarze
- Wystawy Romana Mirowskiego | Roman Mirowski - KOŚCIOŁY Z SOBOTAMI
- Pan Samochodzik i Szatański Plan – Jerzy Seipp – ZNienacka - PIOTRKÓW TRYBUNALSKI Kościół farny
- 163 ITALIA 25 FLORENCJA 1 Kaplica Pazzi „En trois quart” | Roman Mirowski - FLORENCJA
- WŁOCHY | Roman Mirowski - FLORENCJA
- Все, чого ви ще не знали про Божу Матір Ченстоховську | CREDO - CZĘSTOCHOWA Jasna Góra – Pomnik Prymasa Wyszyńskiego
KRAKÓW Ulica Floriańska
Swój wyjątkowy urok Floriańska zawdzięcza zarówno pięknym kamieniczkom jak i widokom zamykającym jej perspektywę. Patrząc w kierunku północnym widzimy stanowiącą pozostałość po średniowiecznych fortyfikacjach Bramę Floriańska, a na południe, w kierunku Rynku – charakterystyczne wieże i stromy dach Mariackiego Kościoła.
Od najdawniejszych czasów jest to główna ulica handlowa Krakowa. Partery kamieniczek zajmują eleganckie sklepy, kawiarnie, restauracje – a chodniki i jezdnie /ulica wyłączona jest z ruchu kołowego/ wypełnia gęsty tłum przechodniów, mieszkańców miasta oraz turystów z całego niemal świata. W ostatnich latach pojawiły się też kantory wymiany walut a nawet handlujący złotem przybysze ze Wschodu.
Wiele budynków oprócz starych murów i zabytkowej fasady posiada też swoją ciekawą historię. Pod numerem 41 zamieszkiwał mistrz Jan Matejko. Kamienica należała do rodziny matki Matejki, a obecnie mieści muzeum jego imienia. W działającym ponad 200 lat i ponoć najstarszym w Krakowie hotelu „Pod Różą” gościli; Franciszek Liszt, Honoriusz Balzac i nie najlepiej zapisani w polskiej historii Wielki Książę Konstanty i Car Aleksander I.
Kamieniczka numer 45 to słynna „Jama Michalikowa”, gdzie w roku 1907 powstał pierwszy w Krakowie kabaret literacki – „Zielony Balonik”. Z kabaretem tym związani byli Boy-Żeleński, Noskowski, Nowaczyński, Sierosławski. Ściany i sklepienia „Jamy” przyozdobili tacy artyści jak Karol Frycz czy Kazimierz Sichulski. Kabaretowe tradycje „Michalika”, z krótkotrwałymi przerwami kontynuowane są do dzisiaj.