Najnowsze
Komentarze
- Wystawy Romana Mirowskiego | Roman Mirowski - KOŚCIOŁY Z SOBOTAMI
- Pan Samochodzik i Szatański Plan – Jerzy Seipp – ZNienacka - PIOTRKÓW TRYBUNALSKI Kościół farny
- 163 ITALIA 25 FLORENCJA 1 Kaplica Pazzi „En trois quart” | Roman Mirowski - FLORENCJA
- WŁOCHY | Roman Mirowski - FLORENCJA
- Все, чого ви ще не знали про Божу Матір Ченстоховську | CREDO - CZĘSTOCHOWA Jasna Góra – Pomnik Prymasa Wyszyńskiego
KRAKÓW Collegium Maius
Krakowski Uniwersytet powstał na mocy aktu fundacyjnego, wydanego przez Kazimierza Wielkiego w dniu 12 maja 1364 roku. Ta data lokuje krakowską uczelnię na drugim miejscu w Europie Środkowej, za Uniwersytetem Karola w Pradze z 1348 roku, a przed uniwersytetami Niemiec, Austrii, Wę-gier. Wcześniej od krakowskiego powstało 12 uniwersytetów włoskich /najstarszy z nich to Boloński – XI wiek/, 8 francuskich, 8 hiszpańskich wraz z portugalskimi, Oxford, Cambridge i wspomniany już uniwersytet praski.
Lata rozkwitu krakowskiego uniwersytetu nastąpiły jednak dopiero za czasów Jagiellonów. Po kilkunastoletniej przerwie uczelnia wznowiła działalność w roku 1390, a 10 lat później otrzymała nowy przywilej, nadany przez Władysława Jagiełłę /1400/. Zasługi tej dynastii uhonorowane zostały używaną od XIX wieku nazwą: Uniwersytet Jagielloński.
Gmach Collegium Maius swój dzisiejszy wygląd zawdzięcza gruntownej restauracji przeprowadzonej przez Karola Estreichera młodszego, usuwającej neogotyckie elementy, którymi przybrano go w latach 1840-60 /arch.Karol Kremer/ i 1860-70 /arch.Feliks Księżarski/.
Zespół budynków, nazywanych dziś Collegium Maius, powstawał stopniowo w ciągu XV wieku poprzez scalanie dawnych kamieniczek. Obecnie tworzy on czworobok ceglano-kamiennych, dwupiętrowych budynków otaczających dziedziniec. Krużganki opasujące dziedziniec pochodzą z końca XV wieku. Nakryte są kryształowymi sklepieniami wspartymi na kamiennych słupach.
Na parterze mieściły się sale wykładowe. W sali alchemicznej, o ile za-wierzyć legendzie, nauki pobierali mistrz Twardowski i doktor Faustus. Na piętrze znajdują się pomieszczenia o charakterze reprezentacyjnym. Wśród nich Aula Jagiellońska przykryta kasetonowym stropem, Biblioteka z pięknym późnogotyckim żebrowym sklepieniem, Stuba Communis /jadalnia profesorów/ z gotyckim wykuszem, ozdobiona wewnątrz kręconymi barokowymi gdańskimi schodami, przeniesionymi tu z pałacu w Krzeszowicach.
Budynek nakryty jest wysokim dachem, tworzącym nad dziedzińcem potężny okap, a od ulicy częściowo przysłoniętym trójkatnymi ceglanymi szczytami. W salach Collegium możemy dzisiaj oglądać zbiory Muzeum Uniwersytetu.