Najnowsze
Komentarze
- Wystawy Romana Mirowskiego | Roman Mirowski - KOŚCIOŁY Z SOBOTAMI
- Pan Samochodzik i Szatański Plan – Jerzy Seipp – ZNienacka - PIOTRKÓW TRYBUNALSKI Kościół farny
- 163 ITALIA 25 FLORENCJA 1 Kaplica Pazzi „En trois quart” | Roman Mirowski - FLORENCJA
- WŁOCHY | Roman Mirowski - FLORENCJA
- Все, чого ви ще не знали про Божу Матір Ченстоховську | CREDO - CZĘSTOCHOWA Jasna Góra – Pomnik Prymasa Wyszyńskiego
KRAKÓW Brama Floriańska i mury obronne
Mury posiadały około 3 km długości, a wzmacniało je 47 baszt. Wjazd do miasta możliwy był przez 8 bram; najstarsza z nich Brama Rzeźnicza powstała w 1288 roku, a Brama Floriańska w roku 1300. System obronny był stale rozbudowywany i ulepszany. Fortyfikacje otaczała fosa głęboka na 3 metry, wypełniona wodą doprowadzaną kanałami z rzeczki Rudawy. Rozwój broni strzeleckiej, a później artylerii, wymagał stałego wzmacniania fortyfikacji. Ostatnimi ich elementami były dwa barbakany wykonane u schyłku XV wieku z których jeden, położony właśnie przy Bramie Floriańskiej zachował się do dzisiaj.
Licząca od 40 do 120 ludzi Straż Miejska pilnowała bram w czasie pokoju. Podczas oblężenia służbę pełnili mieszkańcy miasta. Każdy cech miał przydzielony na stałe odcinek murów i basztę i tak też od nazw cechów wy-wodzą się nazwy baszt. Ćwiczeniem sprawności bojowej rzemieślników zajmowało się „Bractwo Kurkowe”, działające w Krakowie do dzisiaj, choć oczy-wiście nie pełniące już tej samej co wtedy roli.
Podczas „wojen szwedzkich” okazało się, że przestarzałe fortyfikacje krakowskie stały się bezużyteczne. Przestano więc je konserwować i naprawiać, a na początku XIX wieku postanowiono je rozebrać. Na ich miejscu powstały Planty, ale dzięki miłośnikom starego Krakowa, działającym pod przywództwem profesora Feliksa Radwańskiego pozostawiono najcenniejszy, północny fragment fortyfikacji. W ten sposób ocalały: Brama Florianska, sąsiadująca z nią od wschodu Baszta Pasamonników i od zachodu Baszta Stolarska, łączące je fragmenty murów oraz Barbakan.
Wieńcząca Bramę Floriańską Baszta Kuśnierzy została w roku 1657 ozdobiona barokowym hełmem, na miejsce starego, gotyckiego. Od strony południowej na Baszcie umieszczono płaskorzeźbę z figurą patrona, św. Floriana, pochodzącą z XVII wieku, a od północy tarczę herbową z piastowskim orłem, wykonaną według projektu Jana Matejki.