Najnowsze
Komentarze
- Wystawy Romana Mirowskiego | Roman Mirowski - KOŚCIOŁY Z SOBOTAMI
- Pan Samochodzik i Szatański Plan – Jerzy Seipp – ZNienacka - PIOTRKÓW TRYBUNALSKI Kościół farny
- 163 ITALIA 25 FLORENCJA 1 Kaplica Pazzi „En trois quart” | Roman Mirowski - FLORENCJA
- WŁOCHY | Roman Mirowski - FLORENCJA
- Все, чого ви ще не знали про Божу Матір Ченстоховську | CREDO - CZĘSTOCHOWA Jasna Góra – Pomnik Prymasa Wyszyńskiego
Kategorie
- Brak kategorii
IWANOWICE Kościół parafialny
W roku 1408 nowy kościół wybudował ówczesny dziedzic wsi, Mikołaj Pieniążek – tak informował napis wyryty na ścianie prezbiterium. Z wizytacji Radziwiłła, dokonanej w latach 1596-8 dowiadujemy się, że „kościół przed 30 laty przez Mikołaja Dłuskiego został złupiony i kacerzom oddany”. Po odzyskaniu świątyni przez katolików, odrestaurowano ją, a ponownej konsekracji dokonał w roku 1624 biskup sufragan krakowski, Mikołaj Oborski. Kościół przetrwał 337 lat. Zachowały się z niego: piętnastowieczny portal oraz obrazy przedstawiające święte: Agnieszkę, Dorotę i Katarzynę.
O powstaniu trzeciej iwanowickiej świątyni, stojącej tu do dzisiaj, ksiądz Wiśniewski pisze: „W 1745 r. ówczesny dziedzic Iwanowic ks. August Aleksander Czartoryski, dał na budowę nowego kościoła 150 dukatów, potem 2000 złp. Więcej ofiarował miejscowy proboszcz ks. Kazimierz Bodurkiewicz”. Nieco inna relacja zachowała się w ustnych przekazach wśród mieszkańców wsi. Według niej, kościół powstał dzięki zakładowi, jaki stanął pomiędzy dziedzicem a proboszczem. Dziedzic miał się zgodzić ofiarować budulec, jednak pod warunkiem, że proboszcz zdąży wywieźć drewno w czasie jednej nocy. Dzięki pomocy iwanowickich włościan proboszcz ponoć wywiózł tyle drewna, że wystarczyło nie tylko na wzniesienie świątyni, ale także na szpital dla ubogich. Mimo wątpliwości co do prawdziwości tej relacji, jest faktem, że kościół wybudowano, a datę rozpoczęcia budowy upamiętniono napisem na futrynie głównych drzwi: „Opus hoc extructum A.D. 1746 15 julii.”
Kościół ukończono w roku 1746, a konsekracji dokonał w roku 1749 bi-skup Andrzej Stanisław Załuski. Na uroczystości obecni byli (oprócz dziedzica ks. Czartoryskiego), o czym informował Kurier Polski: „Imć P. z Wielopolskich Myszkowski, koniuszy WKoronny, Wielopolscy, Żarnowieccy, Łubieński, Oycowski, starostowie y wielu innych gości, która ceremonja solemnissime z hukiem armat do południa odprawiła się”.