Najnowsze
Komentarze
- Wystawy Romana Mirowskiego | Roman Mirowski - KOŚCIOŁY Z SOBOTAMI
- Pan Samochodzik i Szatański Plan – Jerzy Seipp – ZNienacka - PIOTRKÓW TRYBUNALSKI Kościół farny
- 163 ITALIA 25 FLORENCJA 1 Kaplica Pazzi „En trois quart” | Roman Mirowski - FLORENCJA
- WŁOCHY | Roman Mirowski - FLORENCJA
- Все, чого ви ще не знали про Божу Матір Ченстоховську | CREDO - CZĘSTOCHOWA Jasna Góra – Pomnik Prymasa Wyszyńskiego
INOWŁÓDZ Kościół św. Idziego
Skala wielkości polskich kościołów z wieku XI i XII jest dość różnorodna. Powierzchnia naw wahała się od kilkunastu do nawet sześciuset metrów kwadratowych. Jednak zdecydowaną większość stanowią kościoły niewielkie, o powierzchni nawy zazwyczaj nie przekraczającej stu metrów kwadratowych. Do grupy tej należy także kościółek św. Idziego w Inowłodzu.
Usytuowany na wysokiej skarpie nad Pilicą swą lokalizacją prawdopodobnie sankcjonuje a w pewnej mierze być może „chrystianizuje” dawne miejsce pogańskiego kultu. W czasach króla Krzywoustego, kiedy to wedle najnowszych badań powstał kościółek w Inowłodzu – budynki kościelne przestawały już być symbolami nowego porządku czy symbolami władzy, a stawały się zwykłymi miejscami pracy duszpasterskiej, czasem też miejscami sądów czy rycerskich zjazdów.
Lokalna tradycja wiąże fundację kościółka z osobą Władysława Hermana i z rokiem 1082. Jednak początki kultu św. Idziego datują się na rok 1086, kiedy do Francji udała się „delegacja” z prośbą o wstawiennictwo świętego i z wiązanym z nią, późniejszym faktem narodzin Bolesława Krzywoustego. W źródłach pisanych kościół wymieniony został po raz pierwszy w 1145 roku.
Kościółek jest niewielki. Nawa ma około 10 metrów długości. Od wschodu zamknięto ją półkolistą absydą, od zachodu zaś cylindryczną wieżą – dzwonnicą. W zachodniej części nawy znajduje się empora wsparta na jednym słupie. Dojście na emporę prowadzi schodami umieszczonymi w wieży. Dekoracja kościółka jest bardzo skromna. Nawę i absydę zdobi arkadkowy fryz a wieżę doświetlają /ale też i urozmaicają/ podwójne okna, tak zwane biforia.
W wieku XIX kościółek stał się niemal ruiną. Pełna odbudowa i rekonstrukcja miała miejsce w latach 1936 – 38. Rekonstrukcja dotyczyła górnych partii ścian wraz z dekoracyjnym fryzem, górnych fragmentów wieży wraz z biforiami oraz empory. Odbudowę oparto na gruntownej analizie budowli i na badaniach zachowanych fragmentów i detali .