Najnowsze
Komentarze
- Wystawy Romana Mirowskiego | Roman Mirowski - KOŚCIOŁY Z SOBOTAMI
- Pan Samochodzik i Szatański Plan – Jerzy Seipp – ZNienacka - PIOTRKÓW TRYBUNALSKI Kościół farny
- 163 ITALIA 25 FLORENCJA 1 Kaplica Pazzi „En trois quart” | Roman Mirowski - FLORENCJA
- WŁOCHY | Roman Mirowski - FLORENCJA
- Все, чого ви ще не знали про Божу Матір Ченстоховську | CREDO - CZĘSTOCHOWA Jasna Góra – Pomnik Prymasa Wyszyńskiego
GŁOGÓWEK Zamek
Miasto Głogówek położone jest na Opolszczyźnie, na prawym brzegu rzeki Osobłogi. Kroniki odnotowują też inne nazwy miasta: Głogowa Górna lub Głogowa. Głogówek rozwinął się z podgrodzia starego, obronnego zamku, zbudowanego przez pierwszych Piastów. Zamek ten za swą siedzibę obrał w latach 1283-1313 książę Bolko I Opolski. Głogówek był częścią składową dzielnicy piastowskich książąt opolskich. Gdy bezpotomnie zmarł ostatni z nich, Jan II, miasto przypadło w spadku margrabiemu brandenburskiemu, Jerzemu.
Prawa miejskie nadał miastu Władysław Opolski. On też ufundował tu w roku 1246 klasztor franciszkanów. Rozwojowi miasta nie sprzyjały liczne pożary i często prowadzone w tym regionie działania wojenne. Głogówek ucierpiał w czasie wojen husyckich, był także kilkakrotnie oblegany podczas wojny trzydziestoletniej a w 1643 przez wojska szwedzkie. W 1765 miasto niemal doszczętnie zniszczył pożar. Spłonęły wtedy prawie wszystkie kamieniczki mieszczańskie. W 1880 roku zamieszkiwało tu 5 tysięcy mieszkańców, głównie katolików, a w okolicach przeważał jeszcze wtedy język polski.
Zamek, początkowo piastowski a później rycerski, położony w północno-zachodniej części miasta, sprzężony był z fortyfikacjami miejskimi. Od roku 1532 zamek należał do rodziny Zeidlitzów, a od 1561 do 1945 do Oppersdorffów. Przekształcenia obronnego zamku piastowskiego w istniejący obecnie zamek o charakterze rezydencjonalnym, dokonali Oppersdorffowie. W 1561 roku rozebrano średniowieczne mury i wieżę mieszkalną, wznosząc na ich miejscu zamek renesansowy, składający się z trzech skrzydeł ustawionych w podkowę. Drugi etap budowy /1584-1606/polegał na dostawieniu do narożników cylindrycznych wież. Na miejscu dawnego podgrodzia powstał zamek dolny, którego dziedziniec otoczyły trzy skrzydła zabudowań. W latach 1645-68 wybudowano kaplicę zamkową.
Zamek w Głogówku trafił do literatury polskiej dzięki „Trylogii” Sienkiewicza. Zamek w 1655 roku dał schronienie Janowi Kazimierzowi. Kmicic, tu właśnie raportował królowi o skutecznej obronie Jasnej Góry.