Najnowsze
Komentarze
- Wystawy Romana Mirowskiego | Roman Mirowski - KOŚCIOŁY Z SOBOTAMI
- Pan Samochodzik i Szatański Plan – Jerzy Seipp – ZNienacka - PIOTRKÓW TRYBUNALSKI Kościół farny
- 163 ITALIA 25 FLORENCJA 1 Kaplica Pazzi „En trois quart” | Roman Mirowski - FLORENCJA
- WŁOCHY | Roman Mirowski - FLORENCJA
- Все, чого ви ще не знали про Божу Матір Ченстоховську | CREDO - CZĘSTOCHOWA Jasna Góra – Pomnik Prymasa Wyszyńskiego
GDAŃSK Złota Brama
Powstały w latach 1612-14 obiekt nie posiada już żadnych cech obronnych. Jego manierystyczna architektura o cechach wyraźnie niderlandzkich łączy w sobie dwa charakterystyczne dla tego źródła kierunki: italianizujący – porządkowy /z zastosowaniem kolumn o elementach wywodzących się z antyku/ i dekoracyjny – tzw. bezporządkowy.
Kolumny odstawione są od ścian, a ich rolą jest raczej dźwiganie postumentów z alegorycznymi rzeźbami, niż współpraca z ścianami budynku. Gdyby je odjąć, pozostałaby druga, bezporządkowa fasada o autonomicznej dekoracji, zwieńczona balustradą, podzielona belkowaniami na dwie kondygnacje. Na parterze, na osi, półkolisty otwór bramny i prostokątne przejścia po jego obu stronach. Na piętrze wysokie, zamknięte łukami okna, doświetlające położoną tam wielką jednoprzestrzenną salę.
Obydwie elewacje – wschodnia i zachodnia – są jednakowe. Posągi na kolumnach /jońskich na parterze i korynckich na piętrze/ personifikują: Po-kój, Wolność, Dostatek i Sławę oraz Roztropność, Pobożność, Sprawiedliwość i Zgodę.
Brama została w 1945 roku uszkodzona a odbudowano ją w roku 1957. Posągi odtworzono według ceramicznych figur z 1878, kopii kamiennych oryginałów.
Patrząc z ulicy Długiej, Bramę Złotą oglądamy na tle gotyckiej Wieży Więziennej.