Najnowsze
Komentarze
- Wystawy Romana Mirowskiego | Roman Mirowski - KOŚCIOŁY Z SOBOTAMI
- Pan Samochodzik i Szatański Plan – Jerzy Seipp – ZNienacka - PIOTRKÓW TRYBUNALSKI Kościół farny
- 163 ITALIA 25 FLORENCJA 1 Kaplica Pazzi „En trois quart” | Roman Mirowski - FLORENCJA
- WŁOCHY | Roman Mirowski - FLORENCJA
- Все, чого ви ще не знали про Божу Матір Ченстоховську | CREDO - CZĘSTOCHOWA Jasna Góra – Pomnik Prymasa Wyszyńskiego
FROMBORK Wzgórze Katedralne
Początkowo na wzgórzu wzniesiono drewniany kościół, a od roku 1330 rozpoczęto budowę murowanej katedry. Prezbiterium zakończono i konsekrowano w 1342, zaś całość świątyni w roku 1388.
Prawdopodobnie pierwszym elementem obronnym była sama katedra. Przypuszcza się, że posiadała ona na zewnątrz drewniane obronne ganki, do których można się było dostać dzięki schodom umieszczonym w czterech smukłych wieżyczkach, flankujących dach katedry. Ganki strawił w roku 1551 pożar; przestały zresztą już być potrzebne, bowiem wokół katedry wyrósł już wtedy cały zespół fortyfikacji.
Zarys warowni wynikał z ukształtowania terenu, jednak przed wzniesieniem murów pogłębiono wąwozy od strony wschodniej i zachodniej, a od południa wykopano fosę.
Zespół obronny ma wymiary ok.160 na 80 metrów. Obrys murów zbliżony jest do prostokąta ze ściętym północno-zachodnim narożnikiem. Ceglane mury obwodowe, wzmocnione basztami, posiadają dwie bramy. Od południa tak zwana „porta maior”, z dwoma półcylindrycznymi basztami, a od zachodu „porta minor”, zwieńczona wieżyczką strażniczą. Południowo zachodni narożnik murów chroni ośmioboczna baszta. Ukończono ją w roku 1448 i umieszczono w niej dzwonnicę.
Budowa fortyfikacji przebiegała etepami i trwała aż do wieku XVI. Ostatnim ich elementem był zbudowany w 1537 roku barbakan, znany już tylko z wykopalisk. Wewnątrz obwarowań /oprócz katedry/ powstało kilka innych obiektów. Ulegały one licznym przeróbkom i przebudowom. Najstarszym z nich jest gotycki kapitularz wybudowany w drugiej połowie XV wieku, a przebudowany gruntownie w roku 1727. Kanonie położone przy północnym murze pochodzą z początków XV stulecia. Pałac biskupi zajmuje południowo-wschodni narożnik dziedzińca /pierwotnie mieścił się tam dom dziekana /i pochodzi z początków XVI wieku. Dziś zajmowany jest przez Muzeum Mikołaja Kopernika.