Najnowsze
Komentarze
- Wystawy Romana Mirowskiego | Roman Mirowski - KOŚCIOŁY Z SOBOTAMI
- Pan Samochodzik i Szatański Plan – Jerzy Seipp – ZNienacka - PIOTRKÓW TRYBUNALSKI Kościół farny
- 163 ITALIA 25 FLORENCJA 1 Kaplica Pazzi „En trois quart” | Roman Mirowski - FLORENCJA
- WŁOCHY | Roman Mirowski - FLORENCJA
- Все, чого ви ще не знали про Божу Матір Ченстоховську | CREDO - CZĘSTOCHOWA Jasna Góra – Pomnik Prymasa Wyszyńskiego
BRZEG Zamek /1/
Miasto Brzeg, swój rozwój i pomyślność, zawdzięczało w dużym stopniu swemu położeniu. Lokowane na wysokim odrzańskim brzegu czerpało dochody z pośrednictwa w handlu pomiędzy niemieckimi i polskimi miastami. Do transportu towarów służyła też rzeka a na moście łączącym obydwa brzegi Odry od 1377 roku pobierano opłaty celne.
Gród lub dwór książęcy wzmiankowany jest w roku 1235 a pierwsze wiadomości o murowanym zamku pojawiły się w roku 1300. Tak więc przy-puszczać należy, że najstarsze fragmenty murów pochodzą z końca wieku XIII. Potwierdzają to zresztą badania dolnych partii zachowanych do dziś murów baszty Lwów. W latach 1368 – 76 wybudowano od strony miasta kolegiatę św. Jadwigi, a zachowane prezbiterium tej świątyni nazywane jest kaplicą zamkową. W 1379 roku ukończono budynek mieszkalny. Kolejny etap budowy to prace przy wieży Lwów, prowadzone u schyłku XV wieku. Jaki był kształt zamku gotyckiego można domyślić się na podstawie jego reliktów odsłoniętych w trakcie badań realizowanych w latach sześćdziesiątych przez naukowców z Wrocławia.
Od roku 1311 brzeski zamek był rezydencją odrębnej linii brzeskich Piastów. Księstwo brzeskie powstało po śmierci wrocławskiego księcia, Henryka V Grubego, z tak zwanych działów dziedzicznych Najstarszy z synów Henryka, Bolko II zwany Rozrzutnym, otrzymał księstwo brzeskie Zamek w Brzegu jest też miejscem, w którym Piastowie panowali najdłużej. Ostatni Piast z linii brzeskiej i ostatni z Piastów w ogóle, książę Jerzy Wilhelm, zmarł dnia 21 listopada 1675 roku, przeżywszy zaledwie piętnaście lat. Bezpośrednią przyczyną śmierci księcia, ostatniego męskiego przedstawiciela dynastii, która „...wydała 24 znakomitych królów i władców oraz 123 książąt...”- jak pisze Zygmunt Boras w swej książce „Książęta piastowscy Śląska”, była ospa. Żeńska linia dynastii wygasła w roku 1707, z chwilą śmierci starszej siostry Jerzego Wilhelma, Karoliny.
Najwspanialsze czasy dla brzeskiego zamku związane są z osobą księcia Jerzego II – urodzonego w roku 1523, a od 1547 roku panującego na : „… Brzegu, Oławie, Wołowie, Ścinawie, Wińsku, Wąsoszy, Strzelinie, Niemczy, Rudnej, Ryczeniu, Kluczborku, Byczynie oraz połowie zastawu na Ziębicach i Ząbkowicach...”/ drugą połowę zastawu dzierżył brat Jerzego, Fryderyk III, książę legnicki/.