Najnowsze
Komentarze
- Wystawy Romana Mirowskiego | Roman Mirowski - KOŚCIOŁY Z SOBOTAMI
- Pan Samochodzik i Szatański Plan – Jerzy Seipp – ZNienacka - PIOTRKÓW TRYBUNALSKI Kościół farny
- 163 ITALIA 25 FLORENCJA 1 Kaplica Pazzi „En trois quart” | Roman Mirowski - FLORENCJA
- WŁOCHY | Roman Mirowski - FLORENCJA
- Все, чого ви ще не знали про Божу Матір Ченстоховську | CREDO - CZĘSTOCHOWA Jasna Góra – Pomnik Prymasa Wyszyńskiego
BOLKÓW Zamek /2/
Drugim, także gotyckim etapem rozbudowy, były prowadzone na bolkowskim zamku prace w latach 1301 – 68, za panowania książąt Bernarda a potem Bolka II. Powiększono wtedy budynek mieszkalno-gospodarczy stanowiący południowo-wschodnie skrzydło zamku. Jednotraktowy budynek po-siadał trzy kondygnacje od strony wieży, dalej tylko dwie kondygnacje. Był jednotraktowy, a komunikację pionową stanowiły najprawdopodobniej zewnętrzne drewniane schody i galerie – o czym świadczą ślady w zachowanej kamieniarce. Po śmierci Bolka II a po nim także i wdowy, księżnej Agnieszki, zamek przeszedł na własność królów Czech.
W wieku XV na zamku nie prowadzono żadnych znaczących prac budowlanych. Był za to kilkakrotnie oblegany, niestety również zdobywany i niszczony. Najpierw przez czeskiego króla Jerzego /1463/, potem przez mieszczan wrocławskich i świdnickich /1468/ w końcu – przez Władysława Jagiellończyka, króla Czech /1491/. Wtedy to dokonano umocnienia bramy i a drewniany ganek dla straży zastąpiono murowanym.
Zasadnicze dla zamku zmiany nastąpiły w latach 1530 –40 podczas przebudowy prowadzonej pod kierunkiem budowniczego Jakuba Parra. Unowocześniono wówczas przestarzały już mocno system obronny, poprzez dodanie drugiego, niższego obwodu murów i zbudowanie stanowisk dla broni palnej. Do zespołu obronnego, oprócz nowych bastei, wciągnięto także baszty obwarowań miejskich. W tym samym czasie powstały charakterystyczne, attykowe zwieńczenia wieży i innych zamkowych zabudowań.
Podczas wojny trzydziestoletniej zamek oblegały wojska szwedzkie, dowodzone przez generała Wittenberga, tego samego, który usiłował potem zdobyć Jasną Górę. W 1646 roku, podczas kolejnego szturmu, zamek poddał się; zniszczeniu uległy wówczas trzy basteje i renesansowe krużganki. Od roku 1703 właścicielami Bolkowa stają się cystersi z Krzeszowa, którzy w roku 1715 podejmują pracę przy przebudowie wnętrz. W roku 1810 zamek przeszedł na własność skarbu państwa pruskiego. Prace przy naprawianiu zamkowych murów miały miejsce w roku1850, później w 1893 oraz w latach dwudziestych i trzydziestych naszego stulecia. W latach pięćdziesiątych pro-wadzone były badania architektoniczne pod kierownictwem Olgierda Czernera. W odbudowanym renesansowym budynku w północnej części zamku górnego zorganizowano muzeum, w którego zbiorach obejrzeć można dzieła sztuki śląskiej i śląskiego rzemiosła artystycznego ale przede wszystkim eks-pozycję historyczną, obrazującą rolę i znaczenie w naszej historii świdnicko – jaworskiej linii rodu Piastów.