Najnowsze
Komentarze
- Wystawy Romana Mirowskiego | Roman Mirowski - KOŚCIOŁY Z SOBOTAMI
- Pan Samochodzik i Szatański Plan – Jerzy Seipp – ZNienacka - PIOTRKÓW TRYBUNALSKI Kościół farny
- 163 ITALIA 25 FLORENCJA 1 Kaplica Pazzi „En trois quart” | Roman Mirowski - FLORENCJA
- WŁOCHY | Roman Mirowski - FLORENCJA
- Все, чого ви ще не знали про Божу Матір Ченстоховську | CREDO - CZĘSTOCHOWA Jasna Góra – Pomnik Prymasa Wyszyńskiego
OTMUCHÓW Zamek
Miasto Otmuchów leży na Opolszczyźnie, na lewym brzegu Nysy Kłodzkiej. Jego nazwa, według Władysława Jana Grabskiego, pochodzi „od okolicznych rozległych pustaci piaszczystych”. Po raz pierwszy nazwę tę wymieniono /jako Otemochow/ w papieskiej bulli z roku 1155, gdzie wspomniano o kasztelańskim grodzie wzniesionym tu w czasach Bolesława Krzywoustego. Następna wzmianka dotyczy roku 1241- kroniki podają, że hordy Mongołów po bitwie pod Legnicą zatrzymały się w Otmuchowie i plądrowały jego okolice /według Kromera aż przez dni 15/.
Przy podziale Śląska na dzielnice, Otmuchów wchodzący w skład księstwa nyskiego, przypadł Jarosławowi, pierworodnemu synowi Bolesława Wysokiego, który całe księstwo zapisał potem biskupom wrocławskim. Biskupi z Wrocławia niemal nieprzerwanie panowali w Otmuchowie do roku 1810. W roku 1820 otmuchowski zamek stał się własnością barona Wihelma von Humboldta /który żeniąc się, otrzymał go od Hohenzollernów jako posag/.Od roku 1950, upaństwowiony zamek przeznaczono na cele turystyczne.
Murowany zamek powstał – na miejscu dawnego grodu – u schyłku XIII stulecia. Zdobyty i mocno uszkodzony przez Henryka IV Probusa, odbudowany został w roku 1295. Miał wówczas plan nieregularnego wieloboku z wjazdem w murze południowo – wschodnim. Zarys domu mieszkalnego z tamtych czasów, o planie rombu i wymiarach 22 na 16 metrów, widoczny jest w istniejącym do dziś skrzydle, zaś w reliktach po zburzonym skrzydle zachodnim – czytelne są fragmenty ówczesnej prostokątnej kaplicy. W roku 1430 i 1443 zamek zniszczyły wojska husytów. Na odbudowę czekać trzeba było prawie pół wieku – dokonał jej wreszcie biskup Jan IV Roth w latach 1484 –5. Prawdopodobnie wówczas powstała prostokątna wieża o zaokrąglonych narożach, której górne partie przebudowane zostały w następnych latach.
Kolejna znacząca przebudowa miała miejsce sto lat później z inicjatywy biskupa Andrzeja Jerina, w okresie 1586 – 96. Po zakończeniu tych prac zamkowy dziedziniec miał już obudowę z trzech stron – jedynie od południa za-mykał go krótki odcinek muru kurtynowego. Na najwyższych kondygnacjach zamkowych budynków wykonano „kluczowe” strzelnice. Nie zapomniano o potrzebach estetycznych – w górnych partiach ścian pojawiły się sgraffitowe dekoracje.W XVII stuleciu, za czasów biskupa Karola Ferdynanda Wazy, do skrzydła północno wschodniego dobudowano zewnętrzne schody i parterową loggię.
Mimo dogodnego położenia na wyniosłym wzgórzu zamek otmuchowski ja-koś nie miał militarnego szczęścia. Już na samym początku swego istnienia był zdobywany: najpierw przez wrocławskiego Probusa, potem przez świdnickiego Bolka Surowego /1290/. W XV stuleciu zdobyli go husyci, w XVII Szwedzi, a w XVIII Prusacy. Ale największe zniszczenia przypisać należy von Humboldtowi, który nakazał rozbiórkę całej zachodniej części zamku, stanowiącej blisko połowę jego kubatury. Pan baron wyżej cenił sobie otwarty widok w kierunku zachodnim i południowym niż jakieś stare, kilkusetletnie mury. Dobrze, że zachowały się chociaż stare, osiemnastowieczne ryciny F. B. Wernhera, na których zamek otmuchowski ukazany jest w całej swej potędze i okazałości.