Najnowsze
Komentarze
- Wystawy Romana Mirowskiego | Roman Mirowski - KOŚCIOŁY Z SOBOTAMI
- Pan Samochodzik i Szatański Plan – Jerzy Seipp – ZNienacka - PIOTRKÓW TRYBUNALSKI Kościół farny
- 163 ITALIA 25 FLORENCJA 1 Kaplica Pazzi „En trois quart” | Roman Mirowski - FLORENCJA
- WŁOCHY | Roman Mirowski - FLORENCJA
- Все, чого ви ще не знали про Божу Матір Ченстоховську | CREDO - CZĘSTOCHOWA Jasna Góra – Pomnik Prymasa Wyszyńskiego
WISŁA Zameczek Prezydenta RP
Obiekt noszący nazwę Zameczku Prezydenta RP został tak nazwany na pamiątkę starszej budowli, która znajdowała się wcześniej prawie na tym samym miejscu. Beskid Śląski, w którym położona jest Wisła, po śmierci Elżbiety Lukrecji i wygaśnięciu rodu Piastów cieszyńskich, co nastąpiło w roku 1653, przeszedł we władanie Habsburgów. Dom myśliwski, zwany Zameczkiem, zbudowano w roku 1907 z inicjatywy arcyksięcia Ferdynanda. Był to drewniany budynek w stylu alpejskim ozdobiony koronką wycinanych „laubzegą” detali. Mieścił on wewnątrz 30 pokoi wyposażonych w meble i sprzęty /kołowrotki, kolebki, koła od wozów/ zakupione od miejscowych górali. W Zameczku arcyksięstwo Ferdynand i Izabela przebywali 3 razy w roku. Gościli tu także: cesarz Wilhelm II z generałem Hindenburgiem oraz ostatni cesarz Austro-Węgier Karol II z generałem Hötzendorfem. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Zameczek przeszedł na własność Ministerstwa Rolnictwa. W listopadzie roku 1927, z inicjatywy śląskiego wojewody Michała Grażyńskiego, Śląska Rada Wojewódzka podjęła uchwałę o odnowieniu Zameczku i przystosowaniu go na rezydencję wypoczynkową Prezydenta Rzeczypopspolitej. Ignacy Mościcki miał przyjechać tu na wypoczynek w dniu 15 stycznia 1928. Niestety, w nocy z 23 na 24 grudnia w budynku wybuchł pożar i w ciągu kilku godzin strawił go doszczętnie.
Władze Śląska niezwłocznie podjęły decyzję o odbudowie obiektu, a ściślej o budowie zupełnie nowej rezydencji. Początkowo zamierzano rozpisać konkurs na sporządzenie projektu, ostatecznie jego wykonanie powierzone zostało profesorowi Adolfowi Szyszko – Bohuszowi. Profesor projekt opracował bezpłatnie i latem 1928 przekazał do realizacji. Roboty budowlane rozpoczęto 1 czerwca 1929 roku.
Nowy obiekt zbudowany z betonu i cegły był doskonałym przykładem architektury modernistycznej. Świetnie wkomponowany w teren nie usiłował jednak nawiązywać ani do architektury góralskiej ani alpejskiej. Nakryty płaskimi da-chami, z dużymi płaszczyznami przeszkleń, sprawiał wrażenie monumentalne, będąc też, w jakimś sensie, próbą przetransponowania pewnych elementów historycznej rezydencji /nazwa „Zameczek” obligowała do tego/ na język architektury modernizmu. Niezwykle starannie dopracowany został /projektowo a potem wykonawczo/ detal architektoniczny z miejscowego tj. śląskiego piaskowca, drewna i metalu. W kratach i portalach wykorzystywano motyw śląskiego orła.
Bardzo szybko / już na wiosnę 1931 roku/ zorientowano się, że płaskie dachy nie najlepiej spisują się w beskidzkim klimacie. Pojawiły się liczne przecieki a wykonanie dodatkowych izolacji nie przyniosło oczekiwanych skutków. Zdecydowano więc /niestety z ogromnym uszczerbkiem dla modernistycznej architektury/ wykonać nad obiektem strome dachy i w takim kształcie obiekt dotrwał do dzisiaj.
W uzupełnieniu rysu historycznego Zameczku warto przytoczyć listę jego gości i użytkowników. Prezydent RP bywał tu dwa razy w roku. Prócz niego gościli w obiekcie ludzie ze świata polityki i kultury między innymi książę Kentu i Jan Kiepura. W czasach okupacji Zameczkiem dysponował miejscowy Gauleiter. Po wojnie, nowy właściciel czyli Urząd Rady Ministrów urządził tu najpierw ośrodek odosobnienia dla polityków odsuniętych od władzy a potem ośrodek wypoczynku dla sprawujących władzę w PRL. Od roku 1981 Zameczek użytkują górnicy.