Najnowsze
Komentarze
- Wystawy Romana Mirowskiego | Roman Mirowski - KOŚCIOŁY Z SOBOTAMI
- Pan Samochodzik i Szatański Plan – Jerzy Seipp – ZNienacka - PIOTRKÓW TRYBUNALSKI Kościół farny
- 163 ITALIA 25 FLORENCJA 1 Kaplica Pazzi „En trois quart” | Roman Mirowski - FLORENCJA
- WŁOCHY | Roman Mirowski - FLORENCJA
- Все, чого ви ще не знали про Божу Матір Ченстоховську | CREDO - CZĘSTOCHOWA Jasna Góra – Pomnik Prymasa Wyszyńskiego
Kategorie
- Brak kategorii
KRAKÓW Kościół dominikanów
Budowę rozpoczęto w drugiej połowie XIII stulecia od trójprzęsłowego prezbiterium i jego krypty. W drugiej połowie tegoż stulecia przystąpiono do wznoszenia korpusu. Początkowo był on trzynawową halą /nawy o równej wysokości/ ze sklepieniami wspartymi na filarach. Około sto lat później korpus przebudowano na bazylikę – w typie wszystkich bazylik krakowskich, choć wnętrze nie jest tu aż tak smukłe w proporcjach jak w kościele Mariackim.
W roku 1850 kościół bardzo ucierpiał na skutek wielkiego pożaru. Runęło wówczas sklepienie nawy głównej, a ogień strawił niemal całe wyposażenie wnętrza. Ocalały jedynie kaplice 1 wmurowane w ściany tablice epitafijne. Najciekawsza z nich to tablica Filipa Buonaccorsi, zwanego Kallimachem, zaprojektowana przez Wita Stwosza a odlana z brązu przez norymberczyka Piotra Vischera.
Wejście do świątyni prowadzi przez neogotycką kruchtę, dostawioną w roku 185o, podczas odbudowywania kościoła po pożarze. Kruchta przysłoniła piękny ostrołukowy portal pochodzący z końca XIV stulecia, bogato profilowany i ozdobiony płaskorzeźbami przedstawiającymi „Wypędzenie z Raju”. Także gotycki, schodkowy szczyt, zamykający od góry zachodnia fasadę kościoła został w tym czasie zniekształcony.
Wzdłuż boków kościoła wybudowano dwa rzędy kaplic. Pochodzą one z różnych okresów historycznych – są wśród nich gotyckie: Marii Magdaleny, Ligęzów, św. Tomasza, św. Józefa, barokowe: Różańcowa i Zbaraskich oraz późnorenesansowe: Lubomirskich, św. Jacka oraz wśród nich najciekawsza – wzniesiona przy nawie południowej kopułowa kaplica Myszkowskich.