Najnowsze
Komentarze
- Wystawy Romana Mirowskiego | Roman Mirowski - KOŚCIOŁY Z SOBOTAMI
- Pan Samochodzik i Szatański Plan – Jerzy Seipp – ZNienacka - PIOTRKÓW TRYBUNALSKI Kościół farny
- 163 ITALIA 25 FLORENCJA 1 Kaplica Pazzi „En trois quart” | Roman Mirowski - FLORENCJA
- WŁOCHY | Roman Mirowski - FLORENCJA
- Все, чого ви ще не знали про Божу Матір Ченстоховську | CREDO - CZĘSTOCHOWA Jasna Góra – Pomnik Prymasa Wyszyńskiego
Kategorie
- Brak kategorii
KRAKÓW Sukiennice /1/
Nowe, tym razem już murowane Sukiennice powstały przed rokiem 1358, najprawdopodobniej z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego. Była to podłużna ceglano-kamienna hala, z ostrołukowymi wejściami w ścianach północnej i południowej i rzędami znacznie niższych kramów wzdłuż boków dłuższych. Ich układ przestrzenny przypominał nieco kościelną bazylikę. Częściowej przebudowy, mającej na celu nadanie budynkowi w miarę jedno-litej formy architektonicznej, dokonano w latach 1380-1400. Kroniki odnotowują związane z tym etapem rozwoju Sukiennic nazwisko miejskiego budowniczego, Marcina Lindentoldego, wykonawcy sklepień nad kramami. Skromna kwota sześciu grzywien, jaką mistrz otrzymał za swoją pracę, wy-klucza możliwość przypisania mu autorstwa całej przebudowy.
W roku 1555 szalejący w śródmieściu pożar zniszczył bardzo wiele budynków, w tym także Sukiennice. Wydane po pożarze rozporządzenie władz miejskich zalecające stosowanie dachów pogrążonych, oddzielonych od sąsiednich posesji ścianami ogniowymi, stało się przyczyną rozpowszechnienia w Polsce attyk. Jednym z najwcześniejszych i najokazalszych przykładów zastosowania attyki /przeszczepionej z północnych Włoch/ stały się właśnie krakowskie Sukiennice.
Gruntowna przebudowa renesansowa po pożarze prowadzona była przez mistrza Pankratiusa /do roku 1560/. Przy krótszych bokach budowli wzniesiono wówczas schody z loggiami na piętrze wg modelu Jana Frankensteina, być może poprawianego przez Jana Marię Padovana. Halę nakryto sklepieniem kolebkowym, na piętrze nadbudowano górną salę, a całość korpusu zwieńczono wysoką attyką z arkadkowym fryzem i grzebieniem z wielkimi maszkaronami.