Najnowsze
Komentarze
- Wystawy Romana Mirowskiego | Roman Mirowski - KOŚCIOŁY Z SOBOTAMI
- Pan Samochodzik i Szatański Plan – Jerzy Seipp – ZNienacka - PIOTRKÓW TRYBUNALSKI Kościół farny
- 163 ITALIA 25 FLORENCJA 1 Kaplica Pazzi „En trois quart” | Roman Mirowski - FLORENCJA
- WŁOCHY | Roman Mirowski - FLORENCJA
- Все, чого ви ще не знали про Божу Матір Ченстоховську | CREDO - CZĘSTOCHOWA Jasna Góra – Pomnik Prymasa Wyszyńskiego
65. NA KRESACH – WILNO Kaplica św.Kazimierza
Autor: Roman Mirowski
Zamysł budowy kaplicy św.Kazimierza przy wileńskiej katedrze pochodził od króla Zygmunta III. Nie zdążył jednak tego zamiaru urzeczywistnić. Dopiero jego syn, Władysław IV doprowadził do rozpoczęcia budowy. W latach 1636-1641 powstało dzieło uważane za najwybitniejszy przykład barokowej kaplicy kopułowej nie tylko na terenach I Rzeczypospolitej, ale także „na północ od Alp”.
Kaplica miała być nie tylko miejscem przechowywania doczesnych szczątków św. Kazimierza Jagiellończyka, miała być też pomnikiem Jagiellonów i spokrewnionych z nimi /po kądzieli/ Wazów. Autorem projektu był architekt królewski Constante Tencalla przy współpracy /trudnej dziś do wyodrębnienia/ Giovanniego Trevano.
Zewnętrzna architektura kaplicy jest pełna majestatycznej prostoty. Oszczędny i zarazem wytworny detal jest tu przykładem wczesnej fazy baroku. Nieco inaczej jest wewnątrz., gdzie zauważyć można szereg cech należących do innej formacji stylowej, do baroku już w pełni rozwiniętego.
Wnętrze kaplicy wyłożone jest różnobarwnymi marmurami, z przewagą czerni dębnickiego marmuru, występującego częściej w charakterze tła, a znakomicie podkreślającego bogactwo kolorystyczne pozostałych materiałów. Występujące na ścianach pogłębione arkady, wyraźnie poszerzone kosztem bocznych przęseł, stwarzają wrażenie wnętrza opartego na planie greckiego krzyża, a nie kwadratu, jak jest w istocie. Można się w tym rozwiązaniu doszukać analogii do kaplic rzymskiego kościoła s.Maria Maggiore Domenico Fontany i Flaminio Ponzio.
Nie wszystko,co zachowało się we wnętrzu kaplicy pochodzi z czasów Wazów. Późniejsze są freski Michelangelo Palloniego /1692/, zastępujące pierwotne freski Danckersa de Rij, zniszczone w 1655 roku. Także stiuki ołtarza i kopuły powstały później.
Umieszczone w srebrnej trumnie /pochodzącej z 1704 roku/ relikwie św.Kazimierza powróciły do kaplicy dopiero w dniu 4 marca 1989 roku. Przez 37 lat spoczywały one w kościele św. św. Piotra i Pawła, bowiem katedra wileńska, na podstawie decyzji władz Socjalistycznej Radzieckiej Republiki Litewskiej pełniła funkcję muzealne.