Najnowsze
Komentarze
- Wystawy Romana Mirowskiego | Roman Mirowski - KOŚCIOŁY Z SOBOTAMI
- Pan Samochodzik i Szatański Plan – Jerzy Seipp – ZNienacka - PIOTRKÓW TRYBUNALSKI Kościół farny
- 163 ITALIA 25 FLORENCJA 1 Kaplica Pazzi „En trois quart” | Roman Mirowski - FLORENCJA
- WŁOCHY | Roman Mirowski - FLORENCJA
- Все, чого ви ще не знали про Божу Матір Ченстоховську | CREDO - CZĘSTOCHOWA Jasna Góra – Pomnik Prymasa Wyszyńskiego
60. NA KRESACH – LWÓW Kościół Bożego Ciała /d.dominikański/
Autor: Roman Mirowski
Rzym, który przez wiele stuleci był artystycznym centrum katolickiej Europy, przestał pełnić tę funkcję na początku wieku XVIII. Nowe prądy w budownictwie sakralnym, wykorzystujące twórczy dorobek włoskich arty-stów, promieniować zaczęły z krajów habsburskich /Czechy i Austria/, a także z południowych Niemiec. Układy przestrzenne kościołów zaczęły być coraz bardziej skomplikowane. Plany świątyń opierano na przenikaniu elips, wielokątów i innych regularnych figur geometrycznych. Dawało to w efekcie niezwykłą malowniczość bryły i wnętrza kościoła. Za najwybitniejszy przykład świątyni tego typu uznaje się kościół Karola Boromeusza w Wiedniu, dzieło Fischera von Erlacha. W historii architektury polskiej przoduje zaś lwowski kościół Bożego Ciała, dawniej dominikański, którego autorem był Jan de Witte.
Kościół dominikanów ma długą ale niezbyt szczęśliwą historię. Dominikanie przybyli do Lwowa około roku 1234 i założyli klasztor, przy którym powstał drewniany kościół. Sto lat później kościół ten spłonął w wyniku działań wojennych. W 1378 roku Władysław Opolczyk ufundował nową świątynię, która mimo że była murowana, została także zniszczona przez pożar w roku 1407. Gotycki kościół wybudowany dwa lata później, jako fundacja Mi-kołaja Benki i Anny z Żabokruków, płonął kilkakrotnie, a w 1745 roku został rozebrany, ponieważ groził zawaleniem.
Józef Potocki, hetman wielki koronny i kasztelan krakowski powierzył opracowanie projektu Janowi de Witte, wybitnemu architektowi wojskowemu a zarazem generałowi artylerii i dowódcy kamienieckiej twierdzy. Budowa prowadzona przez znanego we Lwowie mistrza Marcina Urbanika zakończona została w 1764 roku. Sąsiadującą z kościołem dzwonnicę wzniesiono sto lat później.
„Towarzysze radzieccy„, którzy we wrześniu 1939 roku „wyzwolili Lwów od polskiej okupacji” przeznaczyli kościół na magazyn i jeszcze kilkanaście lat temu przechowywano w nim cement. Później kościół włączono do mieszczącego się w klasztorze dominikanów muzeum religii i ateizmu.
W ostatnich latach dokonał się znaczny postęp… z nazwy muzeum wykreślono słowo „ateizm„.