Najnowsze
Komentarze
- Wystawy Romana Mirowskiego | Roman Mirowski - KOŚCIOŁY Z SOBOTAMI
- Pan Samochodzik i Szatański Plan – Jerzy Seipp – ZNienacka - PIOTRKÓW TRYBUNALSKI Kościół farny
- 163 ITALIA 25 FLORENCJA 1 Kaplica Pazzi „En trois quart” | Roman Mirowski - FLORENCJA
- WŁOCHY | Roman Mirowski - FLORENCJA
- Все, чого ви ще не знали про Божу Матір Ченстоховську | CREDO - CZĘSTOCHOWA Jasna Góra – Pomnik Prymasa Wyszyńskiego
11. WAWEL Katedra – Kaplica Mariacka
Wzdłuż północnej nawy znajduje się między innymi: kaplica św. Katarzyny, przeznaczona na zakrystię, kaplica św. Małgorzaty, kaplica Czartoryskich stanowiąca obecnie wejście do podziemi i grobów królewskich i wreszcie przy wejściu głównym wybudowana w latach 1431-32 kaplica królowej Zofii, żony Władysława Jagiełły.
Chyba najciekawszą gotycką kaplicą jest położona na głównej osi kościoła, za prezbiterium, kaplica Mariacka, zwana też kaplicą Batorego: ma sklepienie trójdzielne, nazywane „piastowskim”. Takie sklepienie najprawdopodobniej po raz pierwszy zastosowano w prezbiterium katedry, a więc przed rokiem 1346, a następnie użyto go w kaplicy Mariackiej katedry we Wrocławiu w latach 1354-1361. Stamtąd motyw ten powrócił do Krakowa przy okazji wznoszenia kaplicy Mariackiej. Zwyczaj przykrywania kaplic pod wezwaniem Najświętszej Panny Marii sklepieniem trójdzielnym, dziewięciopolowym rozpowszechnił się później w Małopolsce, na Śląsku i Pomorzu, a nawet w Czechach.
W kaplicy tej królowa Anna Jagiellonka ufundowała nagrobek Stefa¬nowi Batoremu, a dzieło wykonał w roku 1595 florentyńczyk z pochodzenia, rzeźbiarz i architekt, Santi Gucci. Architektura pomnika oparta jest na schemacie łuku triumfalnego. Nagrobek składa się z wysokiego, dwupoziomowego cokołu, na którym opiera się środkowa arkada i dwie nisze z alegorycznymi figurami Roztropności i Męstwa. Zwieńczenie stanowi półkolisty łuk, w którym umieszczono kartusze herbowe. Punktem centralnym kompozycji jest brązowa płyta z płasko rzeźbioną postacią Króla Stefana. Stylizowany układ postaci daleki jest od klasycznej harmonii — widać w nim zwiastujące barok prądy manieryzmu.
Dzieło to zgodnie zaliczane jest do najwybitniejszych osiągnięć Santi Gucci’ego.