Najnowsze
Komentarze
- Wystawy Romana Mirowskiego | Roman Mirowski o KOŚCIOŁY Z SOBOTAMI
- Pan Samochodzik i Szatański Plan – Jerzy Seipp – ZNienacka o PIOTRKÓW TRYBUNALSKI Kościół farny
- 163 ITALIA 25 FLORENCJA 1 Kaplica Pazzi „En trois quart” | Roman Mirowski o FLORENCJA
- WŁOCHY | Roman Mirowski o FLORENCJA
- Все, чого ви ще не знали про Божу Матір Ченстоховську | CREDO o CZĘSTOCHOWA Jasna Góra – Pomnik Prymasa Wyszyńskiego
Roman Mirowski o sobie
Wypracowany w prasie model publikacji popularyzatorskiej – zawierającej tekst (1-3 strony maszynopisu) oraz grafikę – został potem kontynuowany w publikacjach książkowych. W roku 2000 ukazał się tom I „Świętokrzyskiego Albumu”, książki której podstawę stanowiły wcześniejsze publikacje z „Dziennika Polskiego”, dotyczące zabytków Ziemi Świętokrzyskiej, uzupełnione tak, aby uzyskały „książkową” objętość. Dobry odbiór publikacji w regionie świętokrzyskim i słowa zachęty od grona Czytelników sprawiły, że powstały następne tomy. W tym samym, 2000. roku, wydany został tom II oraz kolejne: III w roku 2001, IV w 2003 oraz V w 2004. Na druk oczekuje tom VI; w toku są zaawansowane prace nad tomem VII, pod „roboczym” tytułem „Ich już nie ma”, poświęconym obiektom nieistniejącym, lub zachowanym już tylko w postaci ruiny oraz tom IX, obejmujący zabytki architektury sakralnej z rejonu Gór Świętokrzyskich, pod tytułem „Święte Góry”. W roku 2008, jako pokłosie programu „Rok 2007. Rok Chęcin”, ukazał się tom VIII Świętokrzyskiego Albumu, poświęcony Chęcinom, zatytułowany „Album Chęciński”.
Roman Mirowski uważany jest także za miłośnika zabytkowej architektury drewnianej. W roku 2002 wydana została jego książka „Drewniane Kościoły i dzwonnice Ziemi Świętokrzyskiej”, zaś w 2005 druga poświęcona tej problematyce, zatytułowana „Kościoły drewniane. Najbardziej polskie…”. Była to rozszerzona i rozbudowana wersja katalogu z wystawy grafik pod tym samym tytułem, zorganizowanej w grudniu 2004 w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie”, a otwartej przez Kazimierza Michała Ujazdowskiego, wówczas wicemarszałka Sejmu RP. W roku 2010 – zamówiona przez Świętokrzyski Urząd Marszałkowski – ukazała się publikacja „Świętokrzyski Szlak Architektury Drewnianej”.
Wspomniana wyżej wystawa o drewnianych kościołach, pokazywana była także w Kielcach i kilku innych miastach Kielecczyzny, stanowiąc kontynuację działalności wystawienniczej, rozpoczętej w roku 1997 wystawą zatytułowaną „Świątynie Polskie” (w Civitas Christiana). Kilka wystaw towarzyszyło promocji poszczególnych tomów „Świętokrzyskiego Albumu” lub sesjom popularno-naukowym, jak na przykład wystawa grafik „Zamki Ziemi Świętokrzyskiej”, czy też imprezom organizowanym z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa: „Kamień i drewno. Zabytkowe miasteczka Ziemi Świętokrzyskiej”, „Zabytki Ziemi Opatowskiej”, lub innym imprezom, np.: „Chęciny” („Rok 2007. Rok Chęcin”, pod honorowym patronatem Ministra K. M Ujazdowskiego), „Daleszyce” (z okazji przywrócenia Daleszycom praw miejskich). Kontynuacją zainteresowań zabytkową drewnianą architekturą sakralną były otwarte w Warszawie przez min. Tomasza Mertę wystawy: w styczniu 2006 „Miedzy Wisłą a Pilicą. Kościoły drewniane” (organizator: CBR) oraz w lipcu 2006 „Drewniane kościoły Małopolski. Prawdziwe skarby architektury” (organizator: PZU). Przygotowana została także w Muzeum Wsi Kieleckiej wystawa: „Polskie karczmy. Zaginiony element krajobrazu kulturowego” (2007), która potem w rozszerzonej wersji we współpracy z Praską Giełdą Spożywczą, w podwarszawskich Ząbkach, otwarta została przez ówczesnego wicemarszałka Sejmu, Jarosława Kalinowskiego (2008). W roku 2009 w Warszawie otwarta została przez min. Tomasza Mertę wystawa zatytułowana „Album Polski” – poświęcona pamięci profesora Wiktora Zina. W roku 2010, po tragicznej śmierci ministra Merty w katastrofie Smoleńskiej, w Opatowie otwarta została wystawa – tym razem poświęcona Jego Pamięci – zatytułowana „Perły polskiej architektury”. Wystawa „Zamki Polski południowej” eksponowana była w kilku miastach Kielecczyzny: w Ćmielowie, Ożarowie, Opatowie. W sumie, jak dotąd – wystaw zawierających grafiki o tematyce zabytkowej architektury odbyło się około trzydziestu.
Uzupełniając listę publikacji książkowych, wymienić należy: „Miasto Daleszyce” (wraz z Dariuszem Kaliną) oraz „Polskie jarmarki” (wraz z Dariuszem Kaliną i Edwardem Traczyńskim), pokłosie wystawy pod tym samym tytułem, której honorowym patronem był min. Ujazdowski. W roku 2009, we współpracy z Dariuszem Kaliną, powstała książka ”Sobków i okolice” zaś w roku 2010, jako kontynuacja tej serii – „Łagów i okolice” oraz „Pierzchnica i okolice”. We wrześniu roku 2011 ukazał się napisany na zamówienie daleszyckiej gminy: „Przewodnik turystyczny. Zabytki przeszłości gminy Daleszyce”. Aktualnie w fazie druku są książki „Album Polski” oraz „Polskie karczmy”. Artykuły Romana Mirowskiego, związane z problematyką dotycząca zabytków i ich ochrony znalazły się także w wielu publikacjach będących „pracami zbiorowymi”, które wydane zostały w Kraju a także za granicą. W latach 1996-2009, kiedy był dyrektorem Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Kielcach, był także wydawcą kilkudziesięciu książek a także redaktorem wielu z nich, w tym sześciotomowej serii „Dzieje i zabytki małych Ojczyzn” .
Za działalność społeczną w Stowarzyszeniu Architektów Polskich Roman Mirowski uzyskał wyróżnienie III stopnia w roku 1979 oraz II stopnia w roku1994. Za działalność projektową uzyskał odznakę „Za Zasługi dla Kielecczyzny” przyznaną w roku 1977 przez Prezydium WRN, oraz odznakę „Zasłużony dla Budownictwa”, przyznaną w roku 1987 przez Ministra Budownictwa, Gospodarki Przestrzennej i Komunikacji.
W roku 2007 wyprowadził się z Kielc i zamieszkał w gminie Zagnańsk. W roku 2009 przeszedł na emeryturę, znacząco ograniczając działalność projektową, nie kończąc jednak działalności publicystycznej i plastycznej.