Najnowsze
Komentarze
- Wystawy Romana Mirowskiego | Roman Mirowski o KOŚCIOŁY Z SOBOTAMI
- Pan Samochodzik i Szatański Plan – Jerzy Seipp – ZNienacka o PIOTRKÓW TRYBUNALSKI Kościół farny
- 163 ITALIA 25 FLORENCJA 1 Kaplica Pazzi „En trois quart” | Roman Mirowski o FLORENCJA
- WŁOCHY | Roman Mirowski o FLORENCJA
- Все, чого ви ще не знали про Божу Матір Ченстоховську | CREDO o CZĘSTOCHOWA Jasna Góra – Pomnik Prymasa Wyszyńskiego
WŁOCHY
Przygotowując kolejne materiały do wystawy doszedłem do wniosku, że pora na przerwę w zwiedzaniu Niemiec i przeniesienie się w inne „klimaty” zarówno krajobrazowe jak i architektoniczne. Ale aby zmiana nie miała charakteru „szokowego” zdecydowałem się na przedstawieniu Italii poczynając od Wenecji, niejako kontynuując tematykę „Turyńskiej Wenecji” z Erfurtu. Trochę z przekory a trochę dla wspomnianej „kontynuacji” prezentację „notatek” z Wenecji rozpoczynam nie od najbardziej znanych obiektów architektury tego wyjątkowego miasta (przyjdzie na to czas) ale od Wenecji nie odświętnej, karnawałowej, znanej z filmów, folderów i licznych publikacji, ale od Wenecji nazwanej w przenośni „szarą”, codziennej, zwykłej ale mimo tego a może właśnie dlatego pełnej niezwykłego uroku. Uroku wynikającego z prostoty a nie z przysłowiowego „malowania trawy na zielono”…
Florencki rozdział „Notatek” stanowi jakby uzupełnienie, czy jak to się dziś często mówi „suplement” do wcześniejszych moich publikacji dotyczących Florencji. Najpierw był cykl 21 artykułów opublikowanych w londyńskim Tygodniu Polskim a potem internetowa edycja tegoż cyklu, ponieważ polonijna prasa do Polski nie docierała. Polacy Znad Wisły niekoniecznie mieli czas i ochotę by wybierać się po nią do Londynu czy Chicago, nie wspominając nawet o Australii. Z tej przyczyny postanowiliśmy z Panem Adamem Malickim, by cykl udostępnić w wersji internetowej, wprawdzie mocno go ograniczając co do objętości tekstu ale za to nieco rozszerzając o dodatkowe grafiki.
Suplement Dwa zawiera „notatki” wykorzystane potem do opublikowania w Londynie Cyklu Florenckiego, a także „notatki”, niedawno odnalezione w moim „Strychowym archiwum” a dotąd niepublikowane, które niesłusznie uważałem za zaginione. Obecnie materiały te porządkuję opatrując bardzo krótkimi informacjami, kompatybilnymi z Notatkami z innych miast. Będą one nosiły symbol FLOR i numerację zaczynającą się od F13. Dla wszystkich szukających nieco szerszych informacji o Florencji i jej zabytkach przypominam. Cykl ten nadal znajduje się na mojej stronie i jest dostępny podobnie jak Wawel i Kresy.
Grafiki z Florencji publikowane w londyńskim Tygodniku Polskim.
LIGURIA (GENOVA II RIWIERA WŁOSKA)
Chcąc przed wyjazdem na Włoską Riwierę (a będąc w Genui byłoby grzechem tego nie uczynić) postanowiłem przygotować się odpowiednio, wynajdując w literaturze miejsca i obiekty, które byłyby interesujące. Najlepiej celowi temu służą dawniejsze publikacje, ilustrowane fotografiami czarno-białymi. Skorzystałem z książki wydanej w roku 1914 „Genua und die beiden Rivieren”, której autorem jest W. Hörstel a zawarte w niej zdjęcia wykonał A. Road (Być może nie jest to nazwisko tylko nazwa firmy „Atelier Road” w Genui. Aby ułatwić sobie odnalezienie konkretnych miejsc, na podstawie fotografii narysowałem odpowiednie „ściągawki” przedstawiające wybrane obiekty przed rokiem 1914 (tj. datą wydania książki). Zatem z odnalezieniem właściwych miejsc nie było najmniejszych kłopotów, gorzej natomiast było z różnicami jakie w związku z upływem czasu w ich wyglądzie nastąpiły.
RZYM
W Rzymie prezentuję „trzy” spacery, gdzie w części trzeciej rozpoczynającej się od kościoła San Francesco da Paola, chcę pokazać nieco inny Rzym. Architekturę niekoniecznie uznawaną za kamienie milowe w jej procesie rozwojowym, ale przez to wcale nie mniej ważną, a można powiedzieć, ze często nawet bardziej przyswajalną dla zwykłego turysty, dzięki prostocie i znaczącym ładunku nastrojowości w niej zawartym, który mnie do ich wybrania zachęcił i który usiłowałem „zanotować” …