Najnowsze
Komentarze
- Wystawy Romana Mirowskiego | Roman Mirowski o KOŚCIOŁY Z SOBOTAMI
- Pan Samochodzik i Szatański Plan – Jerzy Seipp – ZNienacka o PIOTRKÓW TRYBUNALSKI Kościół farny
- 163 ITALIA 25 FLORENCJA 1 Kaplica Pazzi „En trois quart” | Roman Mirowski o FLORENCJA
- WŁOCHY | Roman Mirowski o FLORENCJA
- Все, чого ви ще не знали про Божу Матір Ченстоховську | CREDO o CZĘSTOCHOWA Jasna Góra – Pomnik Prymasa Wyszyńskiego
LIDZBARK WARMIŃSKI Przedbramie Bramy Wysokiej
Na początku drugiej połowy XVI wieku Lidzbark posiadał pierścień obronnych murów, szczególnie okazałych na odcinku północnym, nie chronionym przez Łynę. Mury te, modernizowane w wieku XV /zapewne pomiędzy 1466 a 1478 rokiem/, dobrze służyły miastu aż do wieku XVIII. Wtedy bowiem miasto rozwinęło się na tyle, że konieczne stało się przekroczenie dotychczasowego obwodu murów.
Do dziś zachowało się sporo fragmentów murów – najwięcej od strony północnej, trochę od zachodniej. Oprócz murów ze starych fortyfikacji prze-trwał budynek przedbramia Bramy Wysokiej. Brama Wysoka nie zachowała się, przetrwały jednak fragmenty szyi łączącej ją z przedbramiem.
Przedbramie Bramy Wysokiej wybudowano najprawdopodobniej w latach 1466-78, w okresie modernizacji fortyfikacji Lidzbarka. Obiekt wysunięty był przed linię murów na około 20 metrów. Ma on rzut prostokąta, a jego czterokondygnacyjną bryłę flankują dwie cylindryczne baszty. Część środkowa nakryta jest dachem dwuspadowym, połączonym ze stożkowymi dachami baszt. Przejazd bramny umieszczony na osi, z prowadnicą brony głęboko cofniętą od lica muru. Elewacja do połowy wysokości dekorowana jest cegłą zendrówką; wyższe partie zdobione blendami i płycinami w obramieniach ceglanych. Pod okapem fryz arkadkowy.
W roku 1530 przemurowywane były blendy trzeciej kondygnacji. W 1849 roku restaurowano górne partie budowli, prawdopodobnie z tego czasu pochodzi fryz arkadkowy i pas blend czwartej kondygnacji. W 1868 roku ro-zebrano Bramę Wysoką a budynek przedbramia przerobiono na więzienie. Po pożarze z roku 1916 obiekt poddano w 1928 pracom konserwatorskim, w tym odbudowie spalonego dachu.